شکاف در حشد الشعبی عراق؛ «گردان العباس» به دنبال جدایی

گردان العباس عراق اعلام کرد به دنبال جدایی از حشد شعبی و تاسیس «حشد ملی» است که مسئولیت آن حمایت از اماکن مقدس همه مذاهب و ادیان عراق است.

میدل ایست نیوز: منبع نزدیک به گردان رزمی العباس، روز جمعه از قریب الوقوع بودن زمان اعلام تشکیل «حشد ملی» که حامی «هویت دولت عراق» است، خبر داد.

این منبع افزود: حشد ملی از لحاظ مدیریتی با عتبات مقدس کربلا در ارتباط خواهد بود و در مقابل حشد شعبی تشکیل خواهد شد که «ابومهدی مهندس»، نائب رئیس آن دستوراتی صادر کرد که بر اساس آن گروه های نظامی وابسته به عتبات در تنگنای مالی و مدیرتی قرار گرفته، این اقدام مهندس رنجش مدیریت عتبات مقدس و وکلای آن را موجب شده است.

این منبع آگاه در ادامه به گسترش اختلافات میان مهندس و «حشد مرجعیت» به ویژه «میثم الزیدی»، فرمانده گردان رزمی العباس که معروف به سرپیچی از دستورات ریاست حشد شعبی است، اشاره کرد.

این منبع که نخواست نامش فاش شود، در گفت وگو با وبگاه خبری العالم الجدید، عنوان کرد: تصمیمات اخیر ابومهدی مهندس، نائب رئیس حشد شعبی منجر به طلاق بازگشت ناپذیر با گردان رزمی العباس شده است، از جمله تصمیمات وی مبنی بر دستور جدایی رسمی از عتبات مقدس کربلا و قرار گرفتن در ضمن فرماندهی عملیات فرات الاوسط است که رهبری آن برعهده «علی حمدانی»، سرلشکر بازنشسته ای است که اخیرا با دستور مستقیم مهندس به جای «قاسم مصلح» به این مقام رسیده است. قاسم مصلح نیز به دستور ابومهدی مهندس به فرماندهی نیروهای حشد در غرب استان الانبار انتقال داده شده است.

منبع مذکور افزود: دستورات این چنینی در راستای ناخشنودی و دلخوری از مدیریت عتبات مقدس کربلا و در راس آن «سید احمد صافی»، متولی و وکیل مرجعیت، مطرح می شود. شخصیت های نزدیک به آیت الله صافی، این اقدام مهندس را اهانت به عتباتی می دانند که موسسه ای حزبی یا جریانی سیاسی محسوب نمی شود.

وی گفت: آیت الله صافی اساسا از رفتارهای مهندس یه ویژه از مساله قطع حقوق رزمندگان این گردان ناخشنود است.

این منبع در ادامه گفت: گردان العباس همواره از مهندس درخواست می کرد که ابتدا خود ارتباطش را با ایران قطع کند و پس از آن می تواند از دیگران بخواهد که ارتباطات و وابستگی های خارج از حشد خود را قطع کنند.

این منبع آگاه از قریب الوقوع بودن تشکیل حشد ملی خبر داد که همه افراد ملت عراق را در بر خواهد گرفت و پشتیبان حقیقی هویت دولت عراق خواهد بود و همچنین مسئولیت حمایت از عتبات و قبور مقدسه همه مذاهب و ادیان را عهده دار خواهد شد، این به معنای تاسیس طرح جایگزینی است که با رویکردها و سیاست های ملی همخوانی دارد.

وی با اشاره به اینکه لشکر العباس امید دارد که مرجعیت نجف از این طرح پشتیبانی کند، افزود: بر اساس نظرسنجی که به پیشنهاد این گردان انجام شد و در آن 100هزار تن از زائران اربعین شرکت کردند، مشخص شد که این طرح مورد حمایت مردم نیز قرار دارد.

این منبع در گفت وگو با العالم الجدید، تصریح کرد: گردان رزمی العباس معتقد است که مهندس از خلاء مدیریتی و عدم آگاهی نخست وزیر جدید در خصوص پرونده حشد، سوء استفاده کرده و دستور اجرای تغییرات فوری در سازمان حشد را صادر کرده و هدف وی از این اقدام، تثبیت سیطره خود بر این نهاد است.

وی همچنین توضیح داد که مهندس تلاش دارد لشکرها را تحت نظارت مستقیم فرماندهی حشد دربیاورد و هدف اعلام شده وی از این اقدام مرکزیت فرماندهی است اما هدف اصلی وی تسلط و به زیر فرمان بردن همه لشکرهایی است که خارج از رویکرد او فعالیت می کنند و یا از دستوراتش سرپیچی می کنند.

این منیع گفت: تغییرات انجام گرفته از سوی مهندس در مدیریت و رهبری حشد با علم و آگاهی نخست وزیر کنونی انجام گرفته که تاکنون برای کنترل این اقدامات فردی وی، هیچ اقدامی انجام نداده است.

ابومهدی مهندس، نائب رئیس حشد شعبی پیشتر در هجدهم آگوست گذشته دستوری مبنی بر قطع ارتباط گروه های وابسته به حشد شعبی با احزاب و همچنین عتبات مقدس صادر کرد. گردان رزمی العباس با صدور بیانیه ای شگفتی خود را از این دستور ابراز کرد و گفت که عتبات نهاد سیاسی محسوب نمی شوند.

آیت الله سید احمد صافی پیشتر اعلام کرده بود که انتساب به گردان العباس باید بهایی داشته باشد که بخشی از این بها، صبر و عدم چشم پوشی از مبانی، هویت و ارزش های ماست.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا