بهبود روابط عربستان با عراق، با چراغ سبز امریکا برای ضربه زدن به ایران انجام می شود

«گریگوری آفتاندیلیان»، مشاور سابق وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد که تلاش های عربستان برای بهبود روابط با عراق، با چرغ سبز امریکا و به منظور ضربه زدن به ایران صورت گرفته است.

میدل ایست نیوز:«گریگوری آفتاندیلیان»، مشاور سابق وزارت امور خارجه امریکا، امروز دوشنبه افشا کرد که واشنگتن از بیم نزدیک تر شدن روابط ایران و عراق، عربستان سعودی را برای سرمایه گذاری در بغداد مورد تشویق قرار داده است.

وی در عین حال تاکید کرد که امریکا در اظهارات و انتقادات خود از مسئولین عراقی، بسیار محتاطانه عمل می کند.

به گزارش وبگاه خبری بغداد الیوم، آفتاندیلیان در ادامه گفت: دولت «دونالد ترامپ» در انتقاد از مسئولین عراقی بسیار با احتیاط رفتار می کند زیرا می خواهد عراق را به جای نزدیک سازی به ایران، در کنار خود داشته باشد.

این تحلیلگر امریکایی با اشاره به اینکه ایالات متحده امریکا می خواهد به ماموریت خود در آموزش و حمایت از ارتش عراق ادامه دهد، افزود: حمایت ها و آموزش های صورت گرفته از سوی واشنگتن با شکست داعش کارایی و تاثیر خود را نشان داد.

سیاست تحریم اقتصادی امریکا علیه ایران به نوبه خود، آزمونی برای برای روابط امریکا و عراق محسوب می شود، به طوری که اظهار نظر «جان بولتن»، مشاور امنیت ملی امریکا مبنی بر اینکه اعمال فشار بر ایران برای تسلیم شدن این کشور انجام می شود، با روابط اقتصادی و فرهنگی مستحکم و رو به افزایش ایران و عراق همخوانی ندارد.

عراق با وجود ذخایر فراوان نقت خود، در تامین نیازهای خود در حوزه انرژی به ایران وابسته است به طوری که 45 درصد از گاز مصرفی عراق در نیروگاه های تولید برق، از ایران وارد می شود.

مشاور سابق وزرات امور خارجه امریکا در پایان گفت: واشنگتن در این خصوص رویکرد دوسویه ای را در پیش گرفته است، از طرفی شرکت های نفتی خود را برای عقد قرارداد با عراق، در زمینه استفاده از گاز موجود در چاه های نفت برای بکارگیری آن در تولید برق تشویق می کند و از سویی دیگر عربستان را برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی و طرح های مربوط به تولید برق در جنوب عراق به حرکت وا می دارد.

گفتنی است تابستان امسال، منطقه جنوب عراق به علت کمبود شدید انرژی برق و مشکلات ناشی از آن، شاهد اعتراضات خشونت آمیزی بود.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا