بحرین: بود و نبود قطر در شورای همکاری خلیج فارس فرقی ندارد

وزیر امور خارجه بحرین تأکید کرد که آنچه درباره احتمال سفر نتانیاهو به دوحه گفته می شود بی اساس است.

میدل ایست نیوز: «خالد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، تأکید کرد که حضور و عدم حضور قطر در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس یکی است.

آل خلیفه در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» که در شماره امروز (پنج‌شنبه) این روزنامه منتشر شده با اشاره به دستور کار نشست آتی سران شورای همکاری خلیج فارس گفت که مهم‌ترین موضوع مورد بحث همکاری نظامی استراتژیک میان کشورهای شورای خواهد بود و در این باره تصمیماتی گرفته خواهد شد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا فکر می کند قطر در نشست حاضر شود یا نه، گفت که حضور قطر هیچ اهمیتی ندارد و بود و نبودش یکی است.

آل خلیفه گفت که قطر مدعی عضویت در شورای همکاری است اما به جای استفاده از نیروهای نظامی شورای همکاری، یعنی نیروهای «درع الجزیره»، از نیروهای نظامی خارجی کمک می‌گیرد و «حضور نیروهای نظامی خارجی در خاک قطر بزرگ‌ترین تهدید دوحه دربرابر دیگر کشورهای عضو شوراست».

او افزود که سیاست خصمانه قطر علیه کشورهای شورای همکاری بر کسی پوشیده نیست، «به خصوص سیاست حمله به ولیعهد عربستان، شاهزاده محمد بن سلمان».

وزیر امور خارجه بحرین تأکید کرد که قطر کم‌ترین پایبندی را به توافقات شورای همکاری دارد و دیگر نمی‌خواهیم وقت خودمان را برای آن تلف کنیم و قطر خودش باید وضعش را اصلاح کند و واقعیت این است که تصمیم ندارد روش خودش را تغییر دهد.

به گفته خالد آل خلیفه، قطر خودش را تا بیشترین حد ممکن از شورای همکاری دور کرده است، از جمله اینکه «با دشمنان منطقه‌ای مانند ایران روابط دارد» و این نشان می‌دهد که قطر نمی‌خواهد عضو شورا باشد و ما هم به این موضوع واقع‌بینانه نگاه می‌کنیم.

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره روابط اعضای شورای همکاری خلیج فارس با ایران گفت که توپ در زمین ایران است، «ایران می‌کوشد بر منطقه سلطه داشته باشد، دست به خرابکاری در منطقه می‌زند، و اعضای شورا در موقعیت دفاع از امنیت و ثباتشان برآمده‌اند، تا وقتی که ایران روشش را تغییر دهد».

وزیر امور خارجه بحرین با اشاره به اظهارات «برایان هوک»، مسئول پرونده ایران در امریکا، درباره اینکه بحرین نقش بسیاری در «افشای فعالیت‌های مخرب ایران» دارد گفت که که «بحرین به افشای برنامه‌های ایران در منطقه ادامه می دهد».

او با تکرار ادعای کشورش تأکید کرد که ایران به بحرین مواد منفجره ارسال می کند و افزود که بحرین «در حمایت از هرکس که دربرابر سیاست‌های خرابکارانه ایران در منطقه بایستد» تردید نخواهد کرد.

خالد آل خلیفه همچنین اخبار منتشر شده درباره سفر مقامات اسرائیلی به بحرین گفت: «اگر ما برنامه مشخصی داشته باشیم و بخواهیم کاری کنیم که ابعاد بزرگ و استراتژیک داشته باشد هیچ مانعی در مسیرمان نیست،  اما آنچه درباره دیدارها گفته می‌شود بی اساس است و هیچ برنامه‌ای برای سفر نخست وزیر اسرائیل وجود ندارد و هیچ تماس‌هایی هم در این باره برقرار نیست و اگر چنین چیزی باشد از اعلام آن ابایی نداریم».

پیش از این اعلام شده بود که عربستان سعودی رسما از قطر برای شرکت در نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس در ریاض دعوت کرده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا