عربستان سعودی در پی ایجاد اتحادیه سیاسی کشورهای دریای سرخ

اتحاد سیاسی بین عربستان و برخی از کشورهای حوزه دریای سرخ با چالش‌هایی روبه‌رو است. اکنون به‌رغم ناسازگاری اهداف سیاسی و منافع اقتصادی این کشورها، عربستان بر آن است تا اتحادی بین این کشورها ایجاد کند.

میدل ایست نیوز: عربستان سعودی برای ایجاد اتحادیه ای میان کشورهای همسایه دریای سرخ دست دوستی به سوی کشورهای این منطقه دراز کرده است.

به گزارش دویچه وله، با شش کشور در این منطقه پایه‌های شکل‌گیری چنین اتحادیه ای استوار شده است. اتحادیه ای که ناظر بر همکاری‌های اقتصادی و سیاسی با این کشورها است. افزون بر آن بر همکاری سیاسی و اقتصادی با شرکای عربستان در منطقه، یعنی با مصر و  اردن سخن در میان است. همه این کشورها به استثنای اردن در حاشیه دریای سرخ واقع هستند.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ارتباط با این اتحادیه گفته است: «هدف ما، یعنی همه کشورهایی که در این منطقه زندگی می‌کنند، ایجاد ثبات و همکاری بین همه این کشورهای متفاوت است.»

منطقی که عادل جبیر و اصولا کشور عربستان دنبال می‌کند این است که هر چه همکاری و تلاش مشترک بین کشورهای این منطقه تقویت شود، احتمال نفوذ از خارج در این منطقه کاهش می‌یابد.

چرا اکنون؟

پرسشی که مطرح می‌شود این است که چرا عربستان سعودی در چنین لحظه‌ای طرح این اتحادیه و همکاری میان کشورهای حوزه دریای سرخ را مطرح کرده است.

نگاهی به اوضاع سیاسی حاکم بر منطقه نشان می‌دهد که پادشاهی عربستان سعودی در حال حاضر با چند چالش مختلف در عرصه سیاست خارجی روبه‌رو است. از پرونده قتل جمال خاشقجی تا حضور و نقش  این کشور در جنگ یمن.

از سوی دیگر در شورای همکاری خلیج نیز مناسبات عربستان با دیگر کشورهای عضو این شورا چندان برای پادشاهی عربستان رضایت بخش نیست. مثلا مشکلات حاکم بر بحرین یا تنش موجود در روابط دیپلماتیک عربستان و قطر به هیچ وجه مطلوب عربستان سعودی نیست. همچنین سیاست‌هایی که عربستان در ارتباط با بازار نفت و سازمان اوپک دنبال کرده مورد موافقت و رضایت متحدان این کشور در منطقه نیست و همین موضوع به برخی از اختلافات دامن زده است.

از این رو، ناظران با توجه به مشکلات سیاسی برخاسته از پرونده قتل خاشقجی در مناسبات بین کاخ سفید و ریاض و همچنین موارد یاد شده، به اهمیت تلاش‌های عربستان سعودی برای مهندسی اتحادهای جدید در منطقه اشاره کرده‌اند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا