چهار راهکار عبدالمهدی برای حل بحران تکمیل کابینه

نخست وزیر عراق در این نامه تلویحا مسئولیت مشکل پیش آمده در تکمیل کابینه را متوجه مجلس و تشکل های سیاسی دانسته است.

میدل ایست نیوز: «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در نامه ای به رئیس مجلس عراق چهار راهکار برای حل بحران تکمیل کابینه اش ارائه کرد.

عبدالمهدی در نامه خود با اشاره به روند تشکیل دولت ایجاد بحران در تکمیل کابینه را تلویحا به عهده مجلس و تشکل های سیاسی انداخته است و تأکید کرده که خود بر اساس زمان بندی قانونی به وظایفش عمل کرده است.

او با اشاره به اینکه دو بار برای معرفی نامزدهای خود برای وزارتخانه ها به مجلس و هردو بار تلاش ها شکست خورده چهار پیشنهاد برای حل این بحران ارائه کرد.

پیشنهاد اول عبدالمهدی آن است که هر زمان مجلس تعیین کند عبدالمهدی با لیستی که در چهارم دسامبر به مجلس معرفی کرده در مجلس حاضر شود و برای همان لیست رأی گیری انجام شود و درصورت رد هر نامزدی طی 24-48 ساعت نامزدهای تازه ای معرفی شوند.

او همچنین پیشنهاد کرده که تشکل های اصلی تکلیف 5-6 وزارتخانه را که مورد اختلاف نیست تعیین کنند و تعیین تکلیف وزارتخانه های مورد اختلاف به بعد موکول شود به این ترتیب که به تشکل های سیاسی فرصت توافق داده شود و با تغییر نام ها بر سر شخصیتی توافق حاصل شود و تا حداکثر هفته آینده موضوع نهایی شود.

پیشنهاد سوم نخست وزیر عراق آن است که دو فراکسیون اصلی («اصلاح و سازندگی» به رهبری سیدعمار الحکیم و «بناء» به ریاست هادی العامری) نام های تازه ای به نخست وزیر معرفی کنند.

پیشنهاد دیگری که عبدالمهدی پیش روی مجلس گذاشته آن است که به نخست وزیر آزادی عمل کامل بدهند که هر کس را مناسب دید به مجلس معرفی کند و مجلس در تأیید یا رد آنها اختیار کامل داشته باشد بدون اینکه در این مسیر کارشکنی پیش بیاید.

عبدالمهدی در پایان نامه تأکید کرده که تعویق تکمیل کابینه درتوانایی دولت در اجرای برنامه هایش طبق زمان بندی تعیین شده تأثیر منفی خواهد داد و این مسئولیت بر عهده مجلس نیز خواهد بود.

این نامه در تاریخ 16 دسامبر (روز یکشنبه) صادر شده است.

این در حالی است که «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق، پیش بینی کرد که موضوع رأی اعتماد به وزرای باقی مانده زمان زیادی در مجلس نبرد.

دبیرخانه مجلس عراق دستور کار جلسه امروز  (سه شنبه) مجلس عراق را ارائه کرده و در آن موضوع تکمیل کابینه نیز درج شده است.

همزمان عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق شب گذشته با سیدعمار الحکیم، رهبر جریان حکمت ملی و رهبر ائتلاف اصلاح و سازندگی دیدار کرد. حکیم در این دیدار بر ضرورت حل و فصل موضوع کابینه و انتخاب شخصیت های کارآمد و پاکدست تأکید کرد. او از تشکل های سیاسی خواست که به مسئولیت ملی خود آگاه باشند و در راه شکوفایی عراق منافع حزبی و دسته ای را نادیده بگیرند.

پیش از این پافشاری ائتلاف بناء به ریاست هادی العامری برای واگذاری وزارت کشور به «فالح الفیاض» اعتراض ائتلاف اصلاح و سازندگی، به رهبری سیدعمار الحکیم، را در پی داشت. در نتیجه این اعتراضات ائتلاف اصلاح و سازندگی از حضور در صحن علنی مجلس سر باززد و اینگونه مانع از آن شد که جلسه به حد نصاب قانونی برسد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا