ترکیه چقدر از خروج آمریکا سود می برد؟

بی شک خروج آمریکا از سوریه امری مثبت برای ترکیه است ولی شانس برد و باخت ترکیه به یک اندازه است.

میدل ایست نیوز: اعلام خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه در سایه لشکرکشی نیروهای ترکیه درجهت مقابل این مناطق برای اجرای عملیات نظامی ضد یگان ها ی کردی هم پیمان با واشنگتن صورت گرفت.

ترکیه یکی از طرف های ذی نفع در خروج نیروهای آمریکایی از خاک سوریه و رها کردن یگان های کردی که آنکارا آنها را سازمان هایی تروریستی به شمار می آورد و قصد حمله به آنها را داشته است، محسوب می شود.

«خلوصی آکار»، وزیر دفاع ترکیه چهارشنبه گذشته به نیروهای مسلح یگان های کردی حاضر در شرق فرات هشدار داد.

وی در یک سخنرانی گفت نیروهای مسلح موجود در منطقه شرق فرات درسوریه، در زمان مناسب در گودال هایی که حفر کرده اند، مدفون خواهند شد.

خلوصی آکار افزود گودال ها و تونل هایی در منبج و شرق فرات حفر شده است ولی نمی تواند مانع تصمیم ترکیه در نابود کردن کانون تروریست ها در این منطقه شود.

وی گفت آنها اگر بخواهند می توانند درون زمین پنهان بشوند ولی در زمان مناسب بی تردید این تروریست ها را در گودال هایشان دفن خواهیم کرد.

وزیر دفاع ترکیه ادامه داد اکنون در برابر ما منبج و شرق فرات قرار دارد و به صورت فشرده بر این موضوع کار خواهیم کرد.

دراین میان این سوال مطرح می شود که ترکیه از خروج آمریکایی ها از خاک سوریه و ترک میدانی که بسیاری چون حکومت سوریه و هم پیمانان آن، روسیه و ایران مایل به پرکردن آن هستند، سود می برد؟

دکتر «برهان کوراوغلو»، استاد علوم سیاسی ترکی می گوید خروج نیروهای آمریکایی، بی شک امری مثبت برای ترکیه است ولی آنکارا پیش از اعلام موضع خود، منتظر نتیجه نهایی است.

کوراوغلو تصریح کرد واشنگتن بارها تمایل خود را به خروج از این منطقه ابراز کرده بود ولی هربار از تصمیم خود منصرف می شد و ترکیه با احتیاط منتظر اعلام آمریکا است و نمی خواهد در اعلام یک موضع موافق یا مخالف شتاب کند، زیرا ترکیه در انتظارسرنوشت یگان های جدایی طلب در این منطقه است.

وی در ادامه افزود گرفتن سلاح یگان های کردی و بیرون کردن آنها از منطقه، بی تردید به نفع ترکیه و امنیت مرزهایش خواهد بود به ویژه که در طول این مدت به خوبی از جانب آمریکا مسلح شده اند.

کوراوغلو همچنین تصریح کرد این سلاح، امروز قادراست نیروهای ارتش آزاد که با ترکیه همکاری می کنند و همچنین خاک ترکیه را هدف قرار دهد و آمریکا باید این وضعیت و حضور این نیروها را به پایان برساند، زیرا بهانه داعش دیگر وجود ندارد.

وی ادامه داد خارج شدن نیروهای آمریکایی به طور کامل و دور کردن این یگان های مسلح، تاثیر مثبتی بر روابط میان واشنگتن و آنکارا نه تنها در زمینه پرونده سوریه بلکه در بسیای از پرونده های دیگر خواهد داشت ولی ما به مشاهده تغییری محسوس نیاز داریم.

از سوی دیگر سرهنگ «احمدالحمادی»، تحلیلگر نظامی تصریح کرد شانس برد و باخت ترکیه بعد از اعلام ناگهانی ترامپ به یک اندازه است.

حمادی در ادامه افزود خروج آمریکا اگر با توافق و بدون یافتن یک نیروی جایگزین صورت نگیرد انتظار می رود ترکیه به سرعت به منبج و مناطق مرزی شرق فرات وارد شود، زیرا این مناطق، مناطق مهمی برای امنیت ترکیه است.

وی همچنین اشاره کرد نیروهای ترکیه در مرزها آماده اند و منتظر اشاره ای برای شروع عملیات هستند و آنکارا با انجام آن می خواهد سازمان ها ی تروریستی را از مرزهایش دور کند.

در مقابل سرهنگ حمادی عقیده دارد نیروهای روسی و حکومت سوریه و نیروهای ایرانی که موسکو آنها را قانونی می شمارد وضعیت را تحت نظر دارند و مایل به ورود به منطقه هستند.

وی در ادامه تاکید کرد خروج نیروهای آمریکایی و ورود نیروهای حکومت سوریه و غیره به شمال از نظر ترکیه مشکل را حل نمی کند و باید از سازمان هایی که به خوبی مسلح شده اند و ترکیه آنها را تروریستی می شمارد خلاصی یافت.

حمادی همچنین گفت حضور آمریکا در سوریه از طریق نیروی نظامی نبوده و بسیاری از نیروهای آمریکایی برای مقابله با هیچ هجومی در آنجا حضور نداشتند بلکه این حضور اهمیتی سیاسی داشته است، برای ممانعت از وجود هر قدرت دیگری در منطقه و استراتژی نابودی داعش و کاستن نفوذ ایرانی در سوریه.

وی در ادامه افزود از عملیات ترکیه برای بیرون کردن این شبه نظامیان و از بین بردن سلاح آنها چنانکه با داعش رخ داد، گریزی وجود ندارد ولی در اینجا سوالی مطرح می شود که آیا موسکو پس از آن که موافق این عملیات بود اکنون با خروج آمریکا از سوریه همچنان از این عملیات حمایت خواهد کرد؟

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
عربی 21

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا