عادی سازی روابط کشورهای عربی با سوریه را قاهره مدیریت می کند

منابع آگاه خبر داده اند که مصر تماس های گسترده ای را برای تنظیم دیدار چند تن از سران کشورهای عربی از سوریه در روزهای آینده مدیریت می کند.

نکات برگزیده مطلب
  • تلاش های مصر در راستای عملیات بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب و حضور «بشار اسد» در نشست آتی سران اتحادیه در تونس است.
  • حکومت مصر با هماهنگی عربستان سعودی و امارات متحده عربی این فعالیت ها را آغاز کرده است.
  • فعالیت ها برای بازگرداندن کرسی به تعلیق درآمده سوریه در اتحادیه عرب سرعت بیشتری گرفته و نهایی شدن این موضوع بسیار نزدیک است.
  • در صورت نهایی شدن تصمیم مصر درباره سفر عباس کامل به دمشق «سامح شکری» وزیر امور خارجه مصر و «شریف اسماعیل» دستیار رئیس جمهور مصر در امور اقوام، نیز با وی همراه خواهند بود.
  • حرین نیز برای ارسال هیئتی بلندپایه به دمشق ابراز آمادگی کرده است.
  • مصر از آغاز معتقد بود که در بحران سوریه باید از دولت بشار اسد حمایت کرد.
  • قاهره و برخی از دیگر کشورهای عربی در پی آن اند که در تدوین قانون اساسی سوریه نیز دخالت داشته باشند.

میدل ایست نیوز: منابع نزدیک به مراکز تصمیم گیری در قاهره خبر داده اند که مصر تماس های گسترده ای را برای تنظیم دیدار چند تن از سران و مقامات کشورهای عربی از سوریه در روزهای آینده مدیریت می کند و این تلاش ها در راستای عملیات بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب و حضور «بشار اسد» در نشست آتی سران اتحادیه در تونس است.

«العربی الجدید» به نقل از این منابع آگاه خبر داد که حکومت مصر با هماهنگی عربستان سعودی و امارات متحده عربی این فعالیت ها را آغاز کرده است.

این منبع گفته اند که فعالیت ها برای بازگرداندن کرسی به تعلیق درآمده سوریه در اتحادیه عرب سرعت بیشتری گرفته و نهایی شدن این موضوع بسیار نزدیک است. منابع اردنی نیز علناً این موضوع را مطرح کرده اند، ازجمله «نضال الطعانی» رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس اردن روز یکشنبه به پایگاه خبری «اسپوتنیک» گفت که پارلمان و دولت اردن در حال تلاش برای بازگردندن سوریه به اتحادیه عرب هستند.

منابع پیش گفته تأکید کرده اند که قاهره در حال بررسی سفر رسمی و علنی مقاماتی بلندپایه از این کشور به سوریه است و افزوده اند که گرایش اصلی در حکومت مصر پذیرش دعوت رئیس دفتر امنیت ملی سوریه از سرلشکر «عباس کامل»، رئیس دستگاه امنیت مصر، برای سفر به دمشق است. به گفته این منابع در صورت نهایی شدن تصمیم مصر درباره سفر عباس کامل به دمشق «سامح شکری»، وزیر امور خارجه مصر و «شریف اسماعیل»، دستیار رئیس جمهور مصر در امور اقوام، نیز با وی همراه خواهند بود تا سفر جنبه سیاسی پیدا کند.

این گزارش به نقل از همین منابع مصری خبر داده که بحرین نیز برای ارسال هیئتی بلندپایه به دمشق ابراز آمادگی کرده است. گفته شده که سفر قریب الوقوع رئیس جمهوری موریتانی به دمشق نیز در همین چارچوب تلاش های قاهره برای عادی سازی روابط کشورهای عربی با سوریه انجام می شود.

این منابع تأکید کرده اند که تحرکات محور «امارات ـ عربستان ـ مصر» برای جلب سوریه با بهانه کاهش نفوذ ایران و ترکیه در سوریه انجام می شود. به گفته این منابع مصر از آغاز معتقد بود که در بحران سوریه باید از دولت بشار اسد حمایت کرد.

بر اساس این گزارش، قاهره و برخی از دیگر کشورهای عربی در پی آن اند که در تدوین قانون اساسی سوریه نیز دخالت داشته باشند. سفر رسمی و علنی «علی مبروک»، رئیس دفتر امنیت ملی سوریه، نیز اولین سفر وی به قاهره در دوره مسئولیتش نبوده و او پیشتر چهار بار به صورت محرمانه به قاهره سفر کرده است.

تلاش این کشورهای عربی برای عادی سازی روابط با سوریه و جلب آن به سمت محور عربی، که در گزارش «العربی الجدید» از آنها به «محور انقلاب معکوس» یاد شده، از چند ماه پیش به صورت محرمانه آغاز شد و رفته رفته حالت رسمی به خود گرفت. بارزترین اتفاقی که در این چارچوب افتاد سفر رسمی «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان به سوریه بود. در پی آن امارات متحده عربی سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد. ضمن اینکه بحرین نیز اعلام کرد که سفارتش در دمشق به فعالیت خود ادامه می دهد. همزمان با همین تحولات، «فالح الفیاض»، مشاور امنیت ملی عراق نیز در دیدار با بشار اسد پیام «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق را به وی ابلاغ کرد. پارلمان اتحادیه عرب نیز کمتر از سه هفته پیش طی بیانیه ای خواستار تلاش برای بازگرداندن سوریه به «فضای عربی» شد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا