هشدار به تل آویو بر سر رابطه با چین، موضوع اصلی مذاکرات بولتون با نتانیاهو

مطبوعات اسرائیلی از افزایش فشارهای امریکا بر تل آویو بابت افزایش فعالیت های اقتصادی چین در اسرائیل سخن گفته اند.

میدل ایست نیوز: مطبوعات اسرائیل از نارضایتی شدید ایالات متحده از افزایش فعالیت های اقتصادی چین در اسرائیل خبر دادند و تأکید کردند که امریکا تل آویو را بابت گسترش همکاری های اقتصادی اش با چین تحت فشار قرار داده است.

تازه ترین تحولات در این زمینه پیروز شدن چین در مناقصه ساخت لنگرگاه جدید در بندر حیفاء در نزدیکی یک پایگاه نظامی امریکا بوده است.

مطبوعات اسرائیلی تأکید کرده اند که بخش اصلی مذاکرات «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی امریکا، با «بنیامین نتانیاهو» در این باره بوده است.

به گفته این مطبوعات اسرائیلی، ایالات متحده در دو سال گذشت چندین بار به مقامات اسرائیلی درباره همکاری اقتصادی با چین هشدار داده است به خصوص در حوزه فناوری های خاص و صدور اجازه ورود گوشی های همراه چینی «هوآوی» و فعالیت های شرکت  ZTE که ایالات متحده نگران جا افتادن این شبکه ها در اسرائیل است.

در همین راستا، روزنامه «هاآرتص» از هشدارهای صریح امریکا به اسرائیل درباره تنظیم روابطش با چین به نحوی که به منافع امریکا آسیبی نرساند خبر داده و افزوده که امریکا از اسرائیل می خواهد که در این مناسبات طرف امریکا را بگیرد که سالانه 3.8 میلیارد دلار کمک نظامی به اسرائیل می رساند و یاور اسرائیل در بسیاری از صنایع و مسائل امنیتی است.

پیش از این بنیامین نتانیاهو بارها به گسترش روابط با چین افتخار کرده بود و پیش از دیدارش با مشاور امنیت ملی کاخ سفید از افزایش 50 درصدی  تبادلات تجاری اسرائیل و چین سخن گفته بود.

روزنامه هاآرتص در گزارش خود افزوده که در پی این فشارهای ایالات متحده، اسرائیل در پی نظارت بیشتر بر فعالیت ها و سرمایه گذاری های چین در اسرائیل برآمده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا