ائتلاف اصلاح تاکنون با سه نامزد جانشین وزارت آموزش به دلیل نزدیکی به خمیس الخنجر مخالفت کرده است

«یکی از سران شاخص ائتلاف اصلاح» از توافق تشکل های سیاسی بر واگذاری وزارت دادگستری به قاضی دادگاه سران حزب بعث خبر داد.

میدل ایست نیوز: یکی از سران ائتلاف «اصلاح و سازندگی» از اعتراض این ائتلاف به پیشنهادهای تازه ائتلاف «البناء» برای وزارت آموزش به علت نزدیکی آنها با «خمیس الخنجر» خبر داد.

این منبع آگاه به «المدی» گفته که سران ائتلاف «اصلاح و سازندگی» تأکید کرده اند که فقط حاضرند به نامزدهایی برای وزارتخانه رأی بدهند که مستقل و تکنوکرات باشند و افزوده اند که ائتلاف البناء باید سه نامزد را تعیین کند و اصلاح به یکی از آنها رأی می دهد.

به گفته این منبع آگاه عبدالمهدی تحرکات گسترده ای را برای مذاکره با ائتلاف های بزرگ سیاسی جهت حل مسئله تکمیل کابینه آغاز کرده است و می خواهد که دست کم تکلیف وزارتخانه های دادگستری و آموزش روشن شود.

این منبع افزوده که نیروهای کرد بیش از هشت نامزد برای وزارت دادگستری معرفی کردند که در نهایت همه بر «رزکار محمد امین» به توافق رسیده اند و تقریباً درباره او اختلافی وجود ندارد.

رزکار محمد امین سال ها رئیس دادگاه جنایی و سپس رئیس دادگاه تجدید نظر در سلیمانیه بود و سپس قاضی اولیه پرونده صدام حسین شد.

این منبع که «المدی» او را از سران شاخص ائتلاف اصلاح خوانده تأکید کرد که ائتلاف البناء سه فرد را به عنوان جایگزین وزیر آموزش معرفی کرده که عبدالمهدی آنها را با تشکل های سیاسی در میان گذاشته است.

«شیماء الحیالی» که در وضعیتی مشکوک از مجلس رأی آورد با انتشار ویدئویی که نشان می داد برادرش از مقامات بلندپایه داعش است ناچار به کناره گیری از سمت خود شد.

این منبع افزود که ائتلاف اصلاح و سازندگی با هر سه این نامزدها مخالفت کرده چون همه آنها در سال 2014 در فهرستی که خمیس الخنجر، سرمایه دار عراقی، از آن حمایت می کرد عضویت داشته اند و از نخست وزیر خواسته که افرادی مستقل و تکنوکرات برای وزارت آموزش انتخاب کند.

این منبع آگاه همچنین از توافق اعلام نشده ائتلاف اصلاح با نخست وزیر بر سر تغییر وزرای ورزش و ارتباطات به علت مشمول شدنشان در قوانین هیئت بازپرسی و عدالت پس از تکمیل نهایی کابینه خبر داد و افزود که گزارش های هیئت بازپرسی نشان می دهد که این افراد در رژیم بعث مقام سیاسی بالایی داشته اند.

این منبع همچنین خبر داده که یکی از وزارتخانه های عراق که عضوی از ائتلاف «البناء» مسئولیت آن را بر عهده دارد نیروهای حفاظتی با صورت پوشیده دارد که وابسته به وزارت کشور عراق نیستند و چنین چیزی پذیرفته نیست و ائتلاف اصلاح اعتراض خود را در این باره به نخست وزیر ابلاغ کرده است.

او همچنین افزود که ائتلاف البناء برای حل مشکل وزارت کشور پیشنهاد داده که «فالح الفیاض» که نامزد مورد اختلاف تشکل های سیاسی برای وزارت کشور است خودش کسی را برای وزارت کشور معرفی کند.

وی تأکید کرد که ائتلاف اصلاح از البناء خواسته که پنج نفر را برای وزارت کشور معرفی کند تا توافق بر یکی از آنها صورت بگیرد.

پافشاری ائتلاف البناء بر واگذاری وزارت کشور عراق به فالح الفیاض و پافشاری ائتلاف اصلاح و سازندگی بر مخالفت با نامزدی وی به اصلی ترین گره در تکمیل کابینه عادل عبدالمهدی تبدیل شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
المدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا