سیاسی

روزنامه «العرب» ادعای «العربیه» را «تلاش ایران برای تحریک نیروهای حشد الشعبی» خواند

روزنامه عربستانی «العرب» ادعای درخواست امریکا برای انحلال 67 گروه شبه نظامی عراقی را تکذیب کرد.

میدل ایست نیوز: روزنامه «العرب» وابسته به عربستان سعودی با انتشار گزارشی خبری را که اول بار پایگاه خبری شبکه «العربیه» عربستان منتشر کرده بود تکذیب کرد و آن را تلاش ایران برای تحریک نیروهای حشد الشعبی خواند.

در حالی که شبکه العربیه روز گذشته (سه شنبه) در گزارشی مدعی شد که منابع عراقی سیاهه ای از 67 یگان مسلح تابع گروه های حشد الشعبی را در اختیار این شبکه قرار داده اند که وزیر امور خارجه امریکا در سفر اخیر خود به عراق از نخست وزیر عراق خواسته که این گروه ها را منحل و خلع سلاح کند.

العربیه لیست کامل این گروه ها را با محل فعالیت و نام فرماندهان و به کجا وابسته اند نیز منتشر کرد و تأکید کرد که «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق خواستار فرصت برای بررسی موضوع شده است.

این موضوع واکنش های گسترده ای در عراق داشت و «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی روز سه شنبه تأکید کرد که این موضوع تصمیمی صد در صد عراقی است و صحت ندارد.

روزنامه «العرب» چاپ لندن که آن نیز وابسته به عربستان است با انتشار گزارشی طولانی با عنوان «پمپاژ اخبار غیر رسمی از سوی ایران برای تحریک شبه نظامیان علیه حضور امریکا» به نقل از «منابع بسیار نزدیک» به نخست وزیر عراق مدعی شد که این خبر کاملا بی اساس و تلاش ایران برای تحریک حشد الشعبی علیه حضور نیروهای امریکایی است.

این روزنامه به نقل از این منبع آگاه سیاسی تأکید کرد که «هدف از انتشار چنین اخباری ایجاد فضای ضد امریکایی در عراق و بر هم زدن روابط نخست وزیر با ایالات متحده است».

این روزنامه همچنین مدعی شده که این «منبع آگاه» تأکید کرده که احتمالا منبع این ماجرای دروغ ایران باشد و هدف از این کار نگران کردن نیروهای حشد الشعبی و برانگیختن آنها علیه امریکا است.

«العرب» همچنین به نقل از «ناظران» نوشته که تنها گروهی که از تحریک حشد الشعبی علیه امریکا بهره می برد ایران است.

در این گزارش آمده که نکته جالب توجه آن است که در این سیاهه 67 گروه، نام گروه هایی دیده می شود که روابط خوبی با ایران ندارند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا