تصویب بودجه 2019 عراق

بودجه 2019 عراق نسبت به بودجه سال قبل 45 درصد بزرگ تر شده است.

میدل ایست نیوز: پارلمان عراق طی جلسه ای طولانی که از چهارشنبه آغاز و تا بامداد پنج شنبه ادامه یافت بودجه 2019 کشور را به حجم 112 میلیارد دلار تصویب کرد.

بر اساس بیانیه رسمی دفتر روابط عمومی مجلس عراق، در این بودجه حجم درآمدهای کشور بر اساس فروش روزانه 3/88 میلیون بشکه در روز به قمیت 56 دلار معادل 106 هزار میلیارد دینار (89 میلیارد دلار) برآورد شده است.

هزینه ها در این بوده نیز 133 هزار میلیارد دینار (112 میلیارد دلار) برآورد شده است که به معنای 27 هزار میلیارد دینار (22 میلیارد دلار) کسری بودجه است.

پیش تر برخی اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بودند که 89 درصد این بودجه از درآمدهای نفتی تأمین خواهد شد.

همچنین در این بودجه، سهم اقلیم کردستان که از سال 2017 پس از برگزاری همه پرسی ناکام در این منطقه قطع شده بود، دوباره برقرار شده است. برخی حجم سهم کردستان را حدود 14 درصد از کل بودجه دانسته اند، مبلغی که تا پیش از قطع بودجه 12.7 درصد بود.

همچنین کمیسیون اقتصادی مجلس عراق بندهای مربوط به گرفتن وام خارجی برای تأمین کسری بودجه را از این لایحه حذف کرد.

بودجه 2019عراق بزرگ ترین بودجه تاریخ این کشور است و نسبت به سال گذشته 45 درصد بزرگ تر شده است. در سال 2018، بودجه عراق 77 میلیارد دلار با کسری 11 میلیارد دلاری بود.

نخست وزیر عراق پس از تصویب این لایحه در مجلس با صدور بیانیه ای از تلاش رئیس و نمایندگان مجلس برای تصویب آن تقدیر کرد و خواستار تکرار همبستگی تشکل های مجلس در موضوع تکمیل کابینه شد.

او همچنین تأکید کرد که دولت از هم اکنون اقدامات خود برای تغییر ساختاری بودجه کشور در سال آینده را آغاز کرده است.

 

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
مجلس عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا