دبیر کل «عصائب اهل حق»: تکرار تجربه سپاه و حزب الله در عراق محکوم به شکست است

«قیس الخزعلی» گفت که «قسم می خورد که منافع عراق را بر منافع ایران ترجیح می دهد».

میدل ایست نیوز: «قیس الخزعلی» دبیر کل جنبش «عصائب اهل حق» از اصلی ترین گروه های نیروهای حشد الشعبی تشبیه این نیروها به سپاه پاسداران را رد کرد و گفت که «قسم می خورد» که منافع ایران را بر منافع عراق ترجیح نمی دهد.

او در گفت وگو با «ناس نیوز» درباره عراق پساداعش گفت که «تغییر کاملاً روشن است، در سطح اجتماعی با کاهش جو فرقه ای و در سطح نظامی با قدرتمند شدن نیروی نظامی عراق و در سطح سیاسی با ضعیف شدن جناح بندی های فرقه ای و قومی و تقویت جناح بندی های سیاسی».

او افزود که حضور عصائب اهل حق در عرصه سیاسی نیز بخشی از همین تغییرات پساداعشی است و تأکید کرد که توان هماهنگ شدن با تغییرات عنصر مهمی برای بقاست و هرکه نتواند هم پای تغییرات تغییر کند از میان می رود.

الخزعلی گفت که روند انتقال از فاز نظامی به فاز سیاسی نباید یکباره انجام شود و باید به صورت تدریجی باشد به خصوص که تهدیدهای امنیتی برای عراق هنوز تمام نشده است.

او در پاسخ به این پرسش که آیا حشد الشعبی در پی تکرار تجربه سپاه پاسداران یا حزب الله لبنان است گفت که هرکس بخواهد این تجربه را در عراق پیاده کند شکست خواهد خورد، چون «یکی از مهم ترین علل وجود سپاه پاسداران و حضورشان در مفاصل حکومت وجود ولی فقیه در حکومت است، ولی فقیه با آمدن این رئیس جمهور و تغییر آن دولت عوض نمی شود و اختیاراتش ثابت است، اما هویت اجتماعی ما در عراق حوزه علمیه نجف اشرف است و هیچ مرجعی نمی تواند خود را ولی فقیه عراق اعلام کند».

دبیر کل عصائب اهل حق گفت که تجربه حزب الله نیز تجربه «دولت درون دولت» است و حزب الله  یک اقلیت درون حکومتی است که نه نخست وزیر دارد نه رئیس مجلس و «این وضعیت باعث تضعیف دولت اصلی می شود و به لحاظ منطق حکومتداری درست نیست، ما در عراق اکثریتیم و نمی توانیم مانند حزب الله در لبنان به صورت اقلیت رفتار کنیم» و افزود که «نمی توان تجربه لبنان را اینجا پیاده کرد چون به لحاظ شرعی حرام است».

او افزود که شیعیان عراق ویژگی خاصی دارند که آنها را از دیگر شیعیان جهان متمایز می کند و تأکید کرد که شیعیان عراق «با کشورهای عربی روابط گسترده ای دارند و روش متفاوتی در پیش گرفته اند» و افزود: «اگر ایران عراق را همپیمان خود می داند نباید از روابط عراق با کشورهای عربی دلخور باشد، بلکه باید خوشحال هم باشد، اما اگر عراق را پیرو خود بداند طبعا از این بابت نگران می شود».

الخزعلی درباره کسانی که گفتمان فرقه ای را پیش گرفته بودند گفت که اکثر آنها هزینه آن مواضع را پرداختند و پایگاه سیاسی خود را از دست دادند.

او تأکید کرد که دولت باید میان نظر گروه های سیاسی را از منافع عراق درمورد روابط با همسایگان و تعاملات با جهان به خصوص جهان غرب جدا کند و در پی تقویت این روابط باشد و این منافع کشور است که خودش را به همه تحمیل می کند، حتی اگر کسانی یا احزابی مخالف این یا آن کشور باشند و افزود که از نظر شخص وی «عربستان سعودی در بهبود روابط با عراق جدی نیست» اما باید عراق با کشورهای عربی روابط گسترده ای داشته باشد.

دبیر کل عصائب اهل حق افزود که باید جبهه داخلی عراق را تقویت کرد و این قدرت را به کشورهای خارجی تحمیل کرد و منتظر اجازه آنها نماند چون هیچ وقت اجازه نخواهند داد، و تأکید کرد که «منافع عراق با خواهش به دست نمی آید بلکه باید با قدرت آن را به دست آورد.

او در پاسخ به این سؤال که ترجیح می دهد منافع عراق با قدرت تأمین شود حتی اگر این منافع به ضرر ایران باشد گفت: «بله، قسم می خورم که منافع کشورم را بر منافع ایران ترجیح می دهم».

پیشتر «ابومهدی المهندس» نایب رئیس هیئت حشد الشعبی نیز در گفت وگو با همین پایگاه عراقی تأکید کرده بود که حشد الشعبی نمی تواند تکرار تجربه سپاه پاسداران یا حزب الله باشد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
ناس نیوز
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا