استقبال از راه اندازی «ام بی سی عراق» در کنار نگرانی از اهداف سیاسی آن

شرکت رسانه ای عربستانی «ام بی سی» اعلام کرده که به زودی شبکه ای مخصوص عراق راه اندازی خواهد کرد.

میدل ایست نیوز: اعلام راه اندازی شبکه «ام بی سی عراق» ازسوی این مؤسسه عظیم رسانه ای عربستانی که مخاطبان خود را «همه افراد خانواده» تعریف کرده بحث های بسیاری در عراق برانگیخته است. برخی از آن استقبال و برخی دیگر با آن مخالفت کرده اند و برخی چهره های سیاسی مخالفت خود را علناً ابراز کرده اند.

راه اندازی این شبکه در پی بهبود آشکار روابط عراق و عربستان اعلام شده است. اندکی پیش از اعلان این خبر، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق تماسی تلفنی از «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان دریافت کرد و همزمان سفیر عربستان در عراق دعوت رسمی پادشاه عربستان از عبدالمهدی برای سفر به ریاض را به وی ابلاغ کرد.

بحث ها از آنجا آغاز شد که شرکت «ام بی سی» مجموعه رسانه ای عظیم عربستانی که شبکه های آن از شهرک رسانه ای دبی پخش می شود اعلام کرد که شبکه «ام بی سی عراق» راه اندازی می کند: «شبکه ای تازه با محتویات فاخر که مخاطب آن همه اعضای خانواده عراقی هستند». در این اعلامیه آمده که این شبکه در 17 فوریه آغاز به کار خواهد کرد.

اندکی پس از این اعلان، سیل انتقادات نیروهای سیاسی عراقی از شبکه ای که هنوز کارش آغاز نشده جاری شد. «یاسر المالکی» دبیر کل جنبش بشائر، راه اندازی این شبکه را «دخالت وقیحانه عربستان» در امور داخلی عراق دانست. «لیث العذاری» عضو دفتر سیاسی «عصائب اهل حق» نیز گفت که با توجه به سوابق منفی این شبکه و حمایت آن از تروریسم هنگام ورود داعش به عراق نمی توان به روش و سیاست این مجموعه اعتماد کرد.

«علاء مصطفی» استاد دانشکده رسانه  در دانشگاه بغداد به «رصیف 22» گفت که راه اندازی این شبکه فقط و فقط اهداف سیاسی دارد و آن را چیزی جز مرحله تازه ای از جنگ نرم در عراق نمی توان دانست. به نظر مصطفی، این شبکه در پی جلب توده های مردم و تلاش برای جهت دهی افکار عمومی و فضاسازی علیه «یک همسایه دیگر» خواهد بود.

یک مقام مسئول در شبکه «ام بی سی» تأکید کرد هر رسانه ای سیاست خاصی را دنبال می کند و تصمیم نهایی با مخاطبان است. او گفت که این شبکه مانند «ام بی سی مصر» از برنامه هایی خاص عراق تولید خواهد کرد. او پیش بینی کرد که شبکه های «شیعیان وابسته به ایران» علیه این شبکه نوپا فعالیت خواهند کرد و حتی چه بسا دولت را وادار به محدود کردن فعالیت های این شبکه کنند.

در عراق ده ها شبکه تلویزیونی فعال است که نوعاً وابسته به احزاب سیاسی مشخصی هستند و اخبار سیاسی را بازتاب می دهند و توجه چندانی به جذب مخاطب نمی کنند. این باعث شده که شهروندان عراقی برای تفریح و وقت گذرانی سراغ شبکه های غیر عراقی بروند. با توجه به این وضعیت پیش بینی می شود که ام بی سی عراق مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند.

«ام بی سی عراق» در اولین گام خبر داده که برنامه افتتاحیه اش با حضور چهره هایی خواهد بود که نزد مردم عراق شهرت و محبوبیت فراوان دارند.

«نهله عبدالله» استاد دانشگاه در رشته ارتباطات معتقد است که تبلیغات ام بی سی عراق تا اینجای کار موفق بوده و توانسته توجه بسیاری به خود جلب کند و بسیاری خوش بین اند که این شبکه جای خالی تفریح را در فضای عراق پر کند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رصیف 22

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا