نشست مشترک وزرای خارجه کشورهای اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا با محوریت عادی سازی روابط با سوریه

از اصلی ترین موضوعات این نشست عادی سازی روابط کشورهای عربی با سوریه است.

میدل ایست نیوز: امروز (دوشنبه) در بروکسل نشست وزرای خارجه کشورهای عربی و اروپایی برگزار می شود. این نشست حالت تدارکی برای نشست سران کشورهای اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا در قاهره است که قرار است 24-25 ماه جاری میلادی برگزار شود.

به گزارش «الشرق الاوسط» یکی از پرونده های اصلی در این نشست موضوع «عادی سازی روابط کشورهای عربی با سوریه» است.

برخی کشورهای شرکت کننده در این نشست در پی «حضور مشروط» سوریه در نشست آتی سران کشورهای اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا در قاهره در کنار حفظ موضع اروپا درباره «ربط دادن مشارکت در بازسازی سوریه به تحقق پیشرفت در روند سیاسی این کشور» هستند.

منابع آگاه به این روزنامه گفته اند که در برابر، برخی کشورها خواستار تعویق موضوع عادی سازی روابط با دمشق به پس از نشست سران اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا در قاهره شده اند چراکه برخی کشورهای اروپایی حاضر نیستند با حضور در کنفرانسی که سوریه در آن حضور داشته باشد به «حکومت بشار اسد مشروعیت ببخشند».

از اواخر سال گذشته میلادی عواملی برای عادی سازی روابط با سوریه پیدا شد که از جمله آنها درخواست روسیه از برخی کشورهای عربی برای پایان دادن به تعلیق عضو سوریه در اتحادیه عرب، جمع بندی برخی کشورها درباره اینکه نباید سوریه را به دست ایران واگذاشت، افزایش حضور نظامی و میدانی ترکیه در شمال سوریه، تصمیم رئیس جمهور امریکا برای خروج سوریه را می توان برشمرد.

همزمان با این تحولات کشورهای عربی دست به اقداماتی برای عادی سازی روابط با سوریه زدند، ازجمله سفر رئیس جمهور سودان به دمشق، بازگشایی سفارت امارات و بحرین در دمشق، و سفر رئیس دفتر امنیت ملی سوریه به قاهره.

اما منابع آگاه تأکید کرده اند که کشورهای غربی در پی مشروط کردن این عادی سازی روابط هستند. به گفته این منابع شدت عمل حکومت سوریه در روند سیاسی و نشان ندادن هیچ گونه انعطاف برای تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی باعث شده که کفه «تعویق» عادی سازی سنگین شود.

این منابع گفته اند که امریکایی ها و اروپایی ها اعتراض خود را به این بازگشت بی قید و شرط روابط به کشورهای عربی ابلاغ کرده اند و این یکی از محورهای مذاکرات اخیر وزیر امور خارجه امریکا با مقامات کشورهای عربی در سفر اخیر وی به منطقه بوده است. ضمن اینکه اتحادیه اروپا تحریم های تازه ای علیه سوریه وضع کرد و کنگره امریکا قانون برخورد با مشارکت کنندگان در بازسازی سوریه را تصویب کرده که باید به تأیید رئیس جمهور برسد.

به نظر می آید که عادی سازی روابط کشورهای عربی با دمشق در یکی دوراهی قرار گرفته است: فشارهای مسکو برای عادی سازی روابط؛ توصیه های کشورهای غربی برای مشروط کردن این عادی سازی به پیشرفت روند سیاسی در دمشق.

این گزارش می افزاید که موضوع مشروعیت بین المللی و کمک به بازسازی کشور و پایان دادن به تحریم ها تنها برگه هایی است که کشورهای غربی در پرونده سوریه دربرابر مسکو در اختیار دارند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الشرق الاوسط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا