اسرائیل در کنفرانس ورشو دنبال چیست؟

اسرائیل در اتفاقی نادر با کشورهای عربی پشت یک میز می نشیند و درباره مسائل منطقه ای مذاکره می کند.

نکات برگزیده مطلب
  • برای اولین بار است که شاهد یک اقدام علنی و رسمی امریکا برای ایجاد ائتلاف گسترده ضد ایرانی هستیم.
  • اسرائیل در اتفاقی نادر در کنار نمایندگان کشورهای عربی می نشیند تا درباره ایران با آنها مذاکره کند.
  • اسرائیل حتی می تواند با آنها بر سر اینکه کی و در چه شرایطی سطح روابطشان را بالا ببرد و این روابط را از حالت محرمانه خارج کند به توافق برسد.
  • «جیسون گرینبلات» و «جارد کوشنر» مشاوران رئیس جمهور امریکا که از آنها به طراحان «معامله قرن» یاد می شود، نیز در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.
  • فلسطین نیز اعلام کرد که حاضر نیست در این کنفرانس شرکت کند و به فشارها برای پذیرش معامله قرن تن دهد.

میدل ایست نیوز: روزنامه اسرائیلی «اسرائیل هیوم» با انتشار مقاله ای به دستاوردهای احتمالی اسرائیل از نشست ورشو که قرار است روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در پایتخت مجارستان برگزار شود پرداخت.

در این گزارش که «اودد گرانوت» کارشناس امور جهان عرب این روزنامه نوشته برپایی این کنفرانس نقطه عطفی در استراتژی «دونالد ترامپ» در خاورمیانه خوانده شده است.

این گزارش افزوده که پس از «چند گام درست یکجانبه از سوی امریکا، مانند خروج از توافق هسته ای با ایران و خارج کردن نیروهای امریکایی از سوریه، شاید برای اولین بار است که شاهد یک اقدام علنی و رسمی امریکا برای ایجاد ائتلاف گسترده ضد ایرانی هستیم».

به گفته گرانوت، امریکا در این کنفرانس به همه کشورهایی که نگران فعالیت های هسته ای و موشکی و دخالت های ایران در منطقه هستند فرصت همکاری و همبستگی را می دهد، این بار نه پشت درهای بسته که در یک کنفرانس علنی بین المللی.

اسرائیل که در این کنفرانس شرکت می کند در اتفاقی نادر در کنار نمایندگان کشورهای عربی می نشیند تا به دور از مسئله فلسطین درباره ایران با آنها مذاکره کند و اقدامات بعدی را بررسی کند، «حتی می تواند با آنها بر سر اینکه کی و در چه شرایطی سطح روابطشان را بالا ببرد و این روابط را از حالت محرمانه خارج کند به توافق برسد».

«بنیامین نتانیاهو» فرصتی درخشان خواهد داشت تا از مواضع این کشورهای عربی از «معامله قرن» برای حل نزاع اعراب و اسرائیل به صورت رودررو مطلع شود. «جیسون گرینبلات» و «جارد کوشنر» مشاوران رئیس جمهور امریکا که از آنها به طراحان «معامله قرن» یاد می شود، نیز به همین منظور در این کنفرانس شرکت خواهند کرد.

جدا از ایران که از موضوعات کنفرانس است، روسیه نیز اعلام کرده که در این کنفرانس شرکت نخواهد کرد. اتحادیه اروپا نیز که می کوشد توافق هسته ای با ایران را حفظ کند احتمالاً حضور نخواهد داشت. فلسطین نیز اعلام کرد که حاضر نیست در این کنفرانس شرکت کند و به فشارها برای پذیرش معامله قرن تن دهد.

به نظر نویسنده این مقاله، نخستین آزمایش بررسی موفقیت کنفرانس، سطح و شمار شرکت کنندگان در آن است. وزارت امور خارجه امریکا از 40 کشور عربی و غیر عربی برای حضور در این کنفرانس دعوت کرده است.

کنفرانس ورشو قرار است روزهای چهارشنبه (فردا) و پنج شنبه برگزار شود. پیش از این وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد که هدف از این کنفرانس «مقابله با نفوذ ایران» در منطقه است، اما بعد با خودداری اتحادیه اروپا از مشارکت در این کنفرانس و شدت گرفتن انتقادات از آن، امریکا در تغییر موضعی آشکار «ثبات، صلح، آزادی و امنیت در خاورمیانه» را موضوع اصلی این کنفرانس اعلام کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
اسرائیل هیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا