تلاش‌های امریکا برای توقف خرید گاز ایران توسط عراق

روزنامه نیویورک تایمز امریکا در گزارشی به بررسی تلاش‌های«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا برای پایان بخشیدن به وابستگی عراق به گاز ایران پرداخته است.

میدل ایست نیوز:روزنامه نیویورک تایمز امریکا در گزارشی به بررسی تلاش‌های«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا برای پایان بخشیدن به وابستگی عراق به گاز ایران پرداخته که این امر موجب اختلاف شدید بغداد و واشنگتن شده است.

به گزارش پایگاه خبری بغداد الیوم به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، دولت امریکا برای متوقف ساختن خرید گاز ایران از سوی عراق، فشار زیادی علیه بغداد اعمال می کند. ایران تنها منبع خارجی عراق در زمینه تامین گاز است و فشارهای امریکا در این رابطه موجب بروز اختلافات میان دو کشور شده است.

این روزنامه افزود: «مقامات عراقی از بیم کمبود انرژی برق که منجر به اعتراضات گسترده و بی ثباتی سیاسی در کشور می شود، تلاش می کنند با درخواست امریکا برای عدم خرید گاز از ایران مخالفت کنند. این درخواست امریکا ذیل تحریم‌های اعمالی دونالد ترامپ علیه ایران قرار دارد.»

این روزنامه امریکایی در ادامه نوشت: «عدم تبعیت و اطاعت عراق از درخواست‌های ترامپ منجر به افزایش مشکلات وی در کسب حمایت همه کشورهای جهان در همراهی با تحریم‌های یکجانیه اعمالی امریکا علیه ایران شد.»

اظهارات اخیر ترامپ که گفته بود نظامیان این کشور برای تحت نظر گرفتن ایران در خاک عراق باقی خواهند ماند، خشم و واکنش شدید مقامات عراقی و گروه‌های سیاسی این کشور را در پی داشته است، به گونه‌ای که تحرکات و تکاپوها میان جریان‌های سیاسی عراق برای تصویب قانونی به منظور اخراج نظامیان امریکایی و محدود کردن کردن حضور آنها، به شکل بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

«عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق پیشتر در دیدار با«عبدالناصر همتی»، رئیس بانک مرکزی ایران گفته بود:«ملت عراق درد و رنج بسیاری بابت تحریم‌ها و محاصره اقتصادی متحمل شده و به خوبی از رنج‌هایی که مردم به خاطر تحریم در معرض آن قرار می گیرند، آگاه است. لذا عراق بخشی از سیستم تحریم‌ها علیه ایران و یا هر ملت دیگری نخواهد بود.»

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا