جزئیات اختلافات در اختتامیه کنفرانس اتحاد پارلمانی عربی

نشست اختتامیه کنفرانس اتحاد پارلمانی عربی با اختلافات بر سر بند مربوط به عادی سازی روابط با اسرائیل پایان یافت.

میدل ایست نیوز: نشست اختتامیه کنفرانس اتحاد پارلمانی عربی با بحث های بسیار درباره بند «مخالفت با هرگونه عادی سازی روابط با اسرائیل» همراه شد.

این بند پیشتر به پیشنهاد کویت اضافه شده بود اما «عبدالله آل الشیخ»، رئیس شورای مشورتی عربستان به این بند اعتراض کرد و خواستار آن شد که بحث در این باره به وقتی دیگر موکول شود چون این موضوع در نشست های سران و وزرای خارجه مطرح می شود.

پیش از آل الشیخ، «نبیه بری» رئیس مجلس لبنان نیز به بیانیه پایانی اعتراض کرد و تأکید کرد که باید در این بیانیه قدس به عنوان پایتخت فلسطین اعلام شود و نه «قدس شرقی».

نمایندگان امارات و عربستان و بحرین و فلسطین و مصر و یمن هم در این جلسه به برخی بندهای بیانیه پایانی اعتراضاتی داشتند.

در بند مورد بحث در بیانیه پایانی آمده که از مهم ترین راه های حمایت از ملت فلسطین توقف همه گونه عادی سازی روابط با اسرائیل است.

رئیس مجلس مشورتی عربستان تصمیم گیری در این باره را به سران و وزرای خارجه مربوط دانست و نه به مجالس نمایندگان.

پس از بحث های مفصل در این باره، و با عصبانیت نمایندگان فلسطین و لبنان، حاضران توافق کردند که بند مربوط به عادی سازی روابط با اسرائیل همان طور که در دیگر نشست ها مطرح شده تکرار شود.

«عاطف طراونه» رئیس مجلس اردن نیز تأکید کرد که این نشست نمایندگان است و نمایندگان باید بازتاب دهنده نظر ملت ها درباره عادی سازی روابط با اسرائیل باشند و ملت های عرب خواستار عادی سازی روابط با اسرائیل نیستند و می خواهند که با آن مانند نهادی اشغالگر برخورد شود».

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
سی ان ان
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن