تظاهرات در غزه علیه حماس برای سومین روز پیاپی

تظاهرات کنندگان با شعار «می خواهیم زندگی کنیم» به خیابان های شهرهای نوار غزه آمدند.

میدل ایست نیوز: شماری از شهروندان فلسطینی ساکن مناطق گوناگون غزه روز شنبه برای سومین روز پیاپی در اعتراض به گرانی و مالیات سنگینی که حکومت حماس بر آنان وضع کرده تظاهرات کردند.

این تظاهرات که جنبش «می خواهیم زندگی کنیم» از طریق شبکه های اجتماعی آن را هدایت کرده است با بازداشت های گسترده فعالان این جنبش ازسوی حماس همراه شده است.

دستگاه های امنیتی در غزه و شماری از سران حماس حکومت فلسطین در رام الله به ریاست «محمود عباس» را به راه انداختن این تظاهرات و ناآرامی ها متهم کرده اند.

گزارش ها از غزه نشان می دهد که برخورد حاکمان محلی حماس با این تظاهرات بسیار کوبنده بوده و گاه یک خانواده کامل را هم شامل شده از جمله خانواده بحیصی در دیر البلح در مرکز غزه که ده ها تن از این خانواده بازداشت شده اند.

همزمان گردان های فلسطینی در غزه به دعوت جبهه مردمی آزادی فلسطین جلسه ای برگزار کردند تا اوضاع امنیتی شهر را بررسی کنند و مانع از بحرانی تر شدن اوضاع شوند. نمایندگانی از جنبش فتح و جبهه دموکراتیک و چند گروه دیگر در سازمان آزادی بخش فلسطین در این جلسه حاضر شدند اما حماس و جهاد اسلامی از حضور در آن خودداری کردند.

حاضران در جلسه مزبور علت وضعیت بحرانی در غزه را اشغالگری اسرائیل و محاصره و تفرقه فلسطینیان دانستند و افزودند که اقدامات سلطه جویانه و تصمیمات مقامات حاکم در غزه در بالابردن مالیات و ابتکار عمل در روش های تازه جلب اموال به وضعیت دشوار مردم دامن زده است.

در بیانیه این گروه بر مخالفت بر هرگونه اقدام سرکوبگرانه و محدود کردن آزادی های فردی و اجتماعی تأکید شده است.

در این بیانیه همچنین از حماس خواسته شده که دستگاه های امنیتی و افراد مسلح را از خیابان ها و میدان های شهر جمع آوری کند و همه بازداشت شدگان در روزهای گذشته را آزاد کند.

حاضران در این نشست بر حمایت خود از مطالبات مشروع مردم و مخالفت با افزایش مالیات تأکید کرده و از مصر خواسته اند که مذاکرات خود برای صلح مین فلسطینیان را ازسر بگیرد.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا