توضیحات مدیر شرکت اسرائیلی «پگاسوس» درباره فروش آن به عربستان

شبکه «سی بی اس» در گزارشی با مدیر اجرایی شرکت تولیدکننده «پگاسوس» مصاحبه کرد.

میدل ایست نیوز: شبکه «سی بی اس» امریکا با پخش گزارشی ابعاد تازه ای از برنامه مرموز تجسسی شرکت «NSO» اسرائیل را فاش کرد و نشان داد که این برنامه در تازه ترین به روزسازی خود می تواند هر گوشی هوشمندی در جهان را هک کند.

«پگاسوس» نرم افزار تجسس تولید شرکت «NSO» به نهادهای امنیتی جهان اجازه می دهد که همه رمزهای گوشی های هوشمند را دور بزنند و اطلاعات آنها را به دست بیاورند، اما موضوعی که بسیار جنجال برانگیز شده آن است که حکومت های دیکتاتوری می توانند با استفاده از آن مخالفان خود را سرکوب کنند و دست به رفتارهای ضد انسانی بزنند، نظیر آنچه درباره قتل وحشیانه «جمال خاشقجی» مطرح شده که گفته می شود در آن از برنامه پگاسوس استفاده شده است.

شرکت «ان اس او» در شهر هرتزل اسرائیل به صورت کاملا محرمانه فعالیت می کند، اما «شالو هولیو» (Shalev Hulio)، مدیر اجرایی آن پس از اتهامات مطرح درباره فروش این نرم افزار به عربستان سعودی مجبور شد که از پرده بیرون بیاید.

او درباره اتهام استفاده از نرم افزار پگاسوس در ماجرای قتل جمال خاشقجی گفت: «قتل خاشقجی واقعا فاجعه بود، وقتی ما را متهم کردند که از فناوری ما علیه خاشقجی و نزدیکانش استفاده شده فورا این موضوع را بررسی کردم و با اطمینان می گویم که مطلقا چنین چیزی صحت ندارد».

هولیو درباره این ادعا که وی شخصا به عربستان سعودی رفته و برنامه پگاسوس را به 55 میلیون دلار فروخته گفت که «حرف روزنامه ها را باور نکنید».

او گفت که پگاسوس بسیار باارزش است چون به حکومت ها اجازه می دهد کاری کنند که تا همین چند وقت پیش ناممکن بود: هک کردن گوشی های هوشمند از راه دور طوری که هر چه درآن است کاملا قابل مشهده باشد، همه نامه ها، پیغام ها، دفترچه تلفن، پیام های کوتاه، چه قفل شده باشند چه نشده باشند، پگاسوس می تواند به مکالمه های فرد هم گوش بدهد و آن را ضبط کند و به دستگاهی ضد صاحبش تبدیل شود».

شرکت NSO، در این هشت سال که از تأسیسش گذشته اجازه ورود دوربین های خبرنگاران به دفاتر خود را نداده است. اما مسئولان آن همیشه تأکید می کنند که این شرکت مثل هر شرکت فناوری پیشرفته (های تک) دیگر است.

اما بسیاری مسائل دیگر در میان است: چهره های دست اندرکاران شرکت نشان داده نمی شود، کارها کاملا محرمانه است، کارکنان آن کارمندان سابق موساد و دستگاه اطلاعات ارتش اند، برای فروش آن به هر خریداری ازجمله عربستان سعودی باید وزارت دفاع اسرائیل مجوز صادر کند، دقیقا مانند معامله فروش سلاح.

او در پاسخ به این پرسش که چرا باید اسرائیل اجازه فروش این نرم افزار به کشوری را بدهد که دشمن محسوب می شود، گفت که حاضر نیست درباره مشتری خاصی صحبت کند، و در پاسخ به این پرسش که وی پگاسوس را به کشوری فروخته که کارنامه حقوق بشری سیاهی دارد گفت: «فقط می توان بگویم ما آن را برای جلوگیری از جنایت و تروریسم می فروشیم».

هولیو افزود که در حمله تروریستی در کالیفرنیا در سال 2015 هک کردن گوشی آی فون موضوع مهمی بود. شرکت آی فون به علت سیاست های خصوصی اش حاضر به همکاری نبود. «دستگاه امنیت امریکا آمدند پیش ما، گفتند نمی توانیم به اطلاعات گوشی های هوشمند دست پیدا کنیم، ما این کار را برایشان کردیم».

او در پاسخ به این پرسش که فکر می کند تاکنون چند نفر با پگاسوس جانشان نجات یافته باشد گفت 10هزار نفر و افزود که یکی از اهداف اصلی پگاسوس خنثا کردن حملات جهادی های اروپایی و نیز زیر نظر گرفتن باندهای قاچاق انسان و مواد مخدر است.

اما گزارشگر برنامه سؤال دیگری پرسید: «چند منتقد حکومت قربانی پگاسوس شده اند؟ اگر تو در عربستان بودی جایت در زندان بود» و هولیو جواب داد: «فکر نمی کنم در زندان بودم، فکر نکنم کسی با من آن کاری را بکند که با خاشقجی کردند».

هولیو درباره تعریف تروریسم و اینکه در برخی حکومت ها بر هر مخالفی برچسب تروریست می زنند گفت: «چنین چیزی نیست، هر مشتری ای که پگاسوس را خریده تعریف روشنی از تروریسم دارد، هیچ وقت ندیده ام مشتری ای مخالفانش را تروریست بخواند، اگر خلاف این عمل کنند مشتری ما نخواهند بود، بیش از 100 کشور هست که فناوری مان را هرگز به آنها نخواهیم فروخت».

هولیو درباره امکان پیگیری سوء استفاده از نرم افزار پگاسوس گفت که شرکت «NSO» نمی تواند ردیابی کند که چه کسانی هدف برنامه پگاسوس قرار گرفته اند، مگر آنکه ادعای سوء استفاده مطرح شود و افزود که در هشت سال گذشته فقط 3 مورد سوء استفاده شناسایی شد، «سه مورد سوء استفاده دربرابر هزاران مورد نجات جان آدم ها، در این سه مورد عاملان دیگر از خدمات ما استفاده نخواهند کرد».

«تامی ششار» معاون مدیر ان اس او نیز گفت که پگاسوس با دقت بسیار بالا عمل می کند و یک نرم افزار ردیابی جمعی نیست بلکه به صورت موردی «بن لادن های جهان را شناسایی می کند».

او درباره تدابیری که برای جلوگیری از سوء استفاده اتخاذ شده گفت که NSO در سه لایه مشتری هایش را ارزیابی می کند: «یکی از جانب وزارت دفاع اسرائیل، دیگری از جانب کمیته اخلاقی خاص شرکت، و سوم توافقات و قراردادهایی که با مشتریان می بندد و به موجب آن مشتری متعهد می شود که فقط در چارچوب مبارزه با تروریسم وجنایات از این نرم افزار استفاده کند».

وی در پاسخ به این پرسش که آیا تعهد یک حکومت استبدادی درباره نحوه استفاده از نرم افزار کفایت می کند گفت: «این قرارداد بعد از دو لایه تأیید بسته می شود، کاش می شد در یکی از جلسات کمیته اخلاقی ما حضور داشته باشی تا بفهمی چه بحث های سنگینی در این باره درمی گیرد. اینکه آنها از این نرم افزار سوء استفاده می کنند یا نه سؤالی نیست که جوابش آره یا نه باشد، یک سؤال سخت اخلاقی است».

مسئله دیگری که به گفته هولیو ابعاد اخلاقی سنگینی دارد هدف قراردادن گوشی های افراد پیرامونی طعمه مورد نظر است. «مثلاً برای شناسایی بن لادن باید از ارتباطات اطرافیانش هم باخبر باشی، اینها بحث های جدی ای است که ما انجام می دهیم».

او درباره پرونده خاشقجی گفت: «ما روش های خاصی برای بررسی و تحقیق داریم و می توانم تضمین دهم که از فناوری پگاسوس درمورد خاشقجی استفاده نشده است، واگر بفهمیم مشتری ای از این نرم افزار استفاده درستی نکرده فوری دسترسی او را قطع می کنیم، هم حق این کار را داریم  هم امکان عملی آن را».

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا