واکنش بسیار تند دفتر «بارزانی» به اظهارات «حیدر العبادی»

دفتر بارزانی این اظهارات را با هدف از بین بردن تفاهمات بغداد و اربیل در مرحله پس از انتخابات دانست.

ميدل ایست نیوز: یک مقام بلند پایه اقلیم کردستان اظهارات «حیدر العبادی» نخست وزیر سابق عراق درباره کرکوک، پیشمرگه و ملت کردستان  را رد کرد و گفت: وی برای رسیدن به اهداف سیاسی خود چنین اظهاراتی را بیان کرده است.
دفتر بارزانی روز سه‌شنبه ششم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد:  متاسفانه حیدر العبادی رهبر یکی از گروه‌های نمایندگی پارلمان عراق (ائتلاف النصر) در یک مصاحبه تلویزیونی، اظهارات غلط و نادرست درباره کرکوک، پیشمرگه و ملت کردستان بیان کرده که هدف وی از بین بردن تمام تفاهماتی است که پس از انتخابات عراق بین اقلیم و بغداد به دست آمده است.

دفتر بارزانی گفته است: همه می‌دانند که مردم عراق در انتخابات، العبادی و آنهایی که به دنبال جنگ داخلی و از بین بردن همزیستی بودند و از ملت کردستان کینه به دل داشتند و قانون اساسی را نقص کردند و جنایات کرکوک و طوزخرماتو را انجام دادند، مجازات کردند. همزمان ملت کردستان در انتخابات پارلمان کردستان، پیشمرگه و مدافعان کردستان را پاداش داد.

به گفته دفتر بارزانی، العبادی در برابر نیروهای پیشمرگه و ملت کردستان بی وفا بود. اگر پیشمرگه نبود امثال وی هرگز موصل را به چشم خود نمی‌دیدند که با ربودن پیروزی بر داعش در موصل، نمایش اجرا کنند.

در این بیانیه آمده است از نظر ملت کردستان، آنها دسته از احزاب کردی که العبادی از آنها به عنوان تندرو یاد می‌کند، دلسوز و میهن پرست هستند و آنهایی که هم با العبادی هماهنگ هستند، خائن و خیانتکارند. تنها نظر ملت کردستان برای ما مهم است و ارزیابی افراد کینه‌توز ارزشی ندارد.

این بیانیه افزوده: «نیروهای پیشمرگه کردستان همان طوری که آرزوی دشمنان و رژیم‌های گذشته را به گور فرستادند، با قهرمانی خود توطئه گندیده العبادی را هم به گور فرستاد و خود وی هم از همه بهتر می‌داند که پیشمرگه چه بر سر وی و توطئه وی آورد».

دفتر بارزانی در پایان گفته است: همه باید بدانند که هم اکنون یک وضعیت دیگر در عراق ایجاد شده است و افراد کینه‌توز، خودخواه و ناقضان قانون نباید در وضعیت کنونی نقشی داشته باشند. اکنون مرحله مسئولیت، تحکیم اساس همزیستی و گسترش مشارکت، توافق و توازن در عراق است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
کردستان 24
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن