واکنش‌های عراقی ها و دیگر کشورهای منطقه به تصمیم امریکا علیه سپاه پاسداران ایران

اقدام ایالات متحده امریکا در گنجاندن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی، علاوه بر عکس‌العمل تند مقامات ایرانی، واکنش‌های متفاوتی را در سطح منطقه به دنبال داشت.

میدل ایست نیوز: اقدام دولت ایالات متحده امریکا در قرار دادن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی واکنش‌های مختلفی را در سطح منطقه در پی داشت.

وزیر امور خارجه عراق در پی این اقدام امریکا در گفت‌وگویی مطبوعاتی ضمن مخالفت با تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران، عنوان داشت: «اجازه بدهید بیانیه امریکا مبنی بر افزودن سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی را بررسی کنیم تا در ادامه موضعی مناسب اتخاذ کنیم.»

حشد الشعبی عراق نیز این اقدام امریکا را نشان دهنده ضعف این کشور در تقابل با محور مقاومت دانست به ویژه آنکه سپاه پاسداران ایران بخش مهمی از این محور به شمار می رود.

یکی از رهبران حشد الشعبی عراق با اعلام اینکه این تصمیم امریکا ارتباطی با عراق ندارد و این کشور به همکاری و ارتباط با همه نیروهای مسلح ایرانی با اهداف آموزشی و مستشاری ادامه خواهد داد.، اظهار داشت:«از وزارت دفاع و فرماندهی نیروهای مسلح این کشور می خواهیم با صدور بیانیه رسمی، عدم پایبندی عراق به این تصمیم امریکا را تاکید کنند.»

«ابو وارث الموسوی»، سخنگوی جنبش نجبای عراق هم با تاکید بر اینکه نیروهای مقاومت از این تصمیم، تاثیر نخواهند پذیرفت، عنوان داشت:«تصمیم مذکور امریکا بخشی از تحریم‌های سیاسی و اقتصادی علیه ایران است و عراق بخشی از محوربندی نیست که به این تصمیمات یک‌جانبه امریکا پایبند باشد. اصطلاح تروریسم  اصطلاح ناپایدار و غیرثابتی است که واشنگتن به هنگام تقابل نظامی و جنگ سرد و یا هنگامی که می خواهد به کشوری حمله کند، از آن سوء استفاده می کند. تقسیم‌بندی‌ها و تصمیماتی از این دست بخشی از جنگ روانی محسوب می شود و هیچ گونه تاثیری بر رفتار عملی، سیاسی، نظامی و فکری گروه‌های مقاومت نخواهد داشت.»

از سوی دیگر وزارت امور خارجه بحرین از تصمیم «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر درج نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی استقبال کرد.

وزارت امور خارجه بحرین در بیانیه‌ای بر اهمیت این گام در برخورد با نقش خطرناکی که سپاه پاسداران ایران به عنوان یک عنصر برهم زننده ثبات و عامل تنش و ابزار گسترش خشونت و تروریسم در خاورمیانه و در تمام جهان ایفا می‌کند، تاکید کرد.

وزارت امور خارجه بحرین مجدداً از تلاش‌های آمریکا در تقابل با فعالیت‌های خصمانه ایران و اقدامات تروریستی و مداخلات منفی این کشور در امور داخلی کشورهای منطقه قدردانی کرد.

منامه در پایان خواهان تحرک کارآمد و قاطع جامعه بین الملل برای مجبور ساختن تهران برای خودداری از حمایت از گروه‌ها و شبه نظامیان تروریستی و احترام به حاکمیت کشورها و استقلال آنها و عدم مداخله در امور داخلی کشورها و توقف هر چه سریع تر از هر آنچه امنیت و صلح را در سطح منطقه و جهان بر هم می‌زند، شد.

وزارت امور خارجه سوریه نیز به شدت تصمیم ایالات متحده مبنی بر افزودن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست گروه‌های تروریستی را محکوم کرد و این اقدام را تعدی آشکاری علیه حاکمیت ایران و به منفعت اسرائیل خواند.

وزارت امور خارجه سوریه در پایان گفت: این اقدام آمریکا نشان افتخاری به منزله اذعان به نقش پیشروانه سپاه پاسداران ایران در دفاع از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و تصمیم ملی مستقل کشور و همچنین نقش مهم این نهاد در محور مقاومت علیه رویکردهای سلطه طلبانه و زورگویانه آمریکا و نیز در رویارویی با تعدی توسعه طلبانه صهیونیسم علیه کشورهای منطقه است.

جنبش جهاد اسلامی فلسطین هم تصمیم آمریکا مبنی بر تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران را محکوم و اعلام کرد که این تصمیم در راستای ادامه سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است.

این جنبش فلسطینی اظهار داشت ایالات متحده حامی تروریسم و تغذیه کننده جنگ‌ها و نزاع‌ها در جهان است و بر هیچ فرد خردمند و با انصافی پوشیده نیست که سیاست‌های ترامپ علیه امنیت و ثبات جهانی است.

در طرف مقابل، «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم واشنگتن مبنی بر تروریستی خواندن سپاه پاسداران ایران را ستود.

وی در توئیتی کمی قبل از انتخابات اسرائیل نوشت: «ای دوست عزیزم، دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده به دلیل تصمیمت مبنی بر درج نام سپاه پاسداران ایران به عنوان یک سازمان تروریستی متشکرم. به خاطر برآورده کردن این درخواست مهمی که به نفع ما و کشورهای دیگر در منطقه است، قدردانی می‌کنم.»

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا