تلاش برای استیضاح وزرا، مانع جدید در مسیر تکمیل کابینه عراق

یک مقام آگاه گفت که برخی نمایندگان تحرکاتی را برای استیضاح چند وزیر کابینه عراق آغاز کرده اند.

میدل ایست نیوز: یک مقام مطلع سیاسی عراق خبر داد که تلاش ها برای رسیدن به توافق درباره نامزدهای وزارتخانه های بلا تکلیف در دولت «عادل عبدالمهدی» همچنان ادامه دارد.

این مقام مطلع به «العربی الجدید» گفت که این مذاکرات هرچند به دشواری ادامه دارد و افزود که برخی نمایندگان ائتلاف سائرون در پی استیضاح و برکناری برخی از وزرا هستند.

او گفت که تحرکات برای برکناری وزرا شامل وزرای نفت و برق و دارایی و آب و ورزش می شود و افزود که این نمایندگان در حل تکمیل مستندات لازم برای استیضاح این نمایندگان در مجلس هستند.

این منبع تأکید کرد که مسائل مطرح شده درباره این وزرا به فساد مالی و اداری و برخی دیگر به ناکارآمدی مربوط می شود و افزود که این تلاش ها خود به مانعی در مسیر تکمیل کابینه تبدیل شده است.

او افزود که این مانع تبدیل شدن به بحرانی سیاسی در کشور است و مجلس و دولت را وارد مرحله تازه ای از استیضاح و پاسخگویی می کند که وقت زیادی خواهد برد و همگی خود به خود بر روند تکمیل دولت تأثیر خواهد نهاد.

همزمان «محمد کریم» عضو ائتلاف بناء گفت که تفاهمات ائتلاف های بناء با اصلاح و سازندگی برای حل مسئله وزارت کشور به مراحل خوبی رسیده و آنچه اکنون مانع تکمیل کابینه است اختلافات نیروهای سیاسی اهل سنت و کرد بر سر وزارتخانه های دادگستری و دفاع و آموزش است.

او گفت که عبدالمهدی ترجیح می دهد تا وقتی که از رأی آوردن نامزدی مطمئن نشده او را به مجلس معرفی نکند و احتمال داد که نیروهای سیاسی برای قراردادن موضوع تکمیل کابیه در جلسه امروز مجلس به تفاهم برسند.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا