«پدرسون» اختلافات بر سر کمیته تدوین قانون اساسی سوریه را برطرف کرده است

یک منبع آگاه خبر داد که نماینده سازمان ملل توانسته حکومت سوریه را به پذیرش اعضای این کمیته متقاعد کند.

میدل ایست نیوز: «گر پدرسون» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نخستین گام های خود را در مسیر احیای روند صلح برمی دارد. عملیاتی که پیشتر با پافشاری دولت «بشار الاسد» بر تن دادن جامعه بین الملل به ماندن وی در قدرت و مخالفت نیروهای مخالف سوریه با ماندن وی و مطالبه تغییر ساختاری حکومت در سوریه به بن بست رسیده بود. به نظر می آید پدرسون که چند ماهی بیشتر نیست که به این سمت تعیین شده توانسته گام هایی در مسیر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی بردارد که قرار است قانون تازه ای برای کشور بنویسد و براساس آن انتخابات در سوریه برگزار شود. بسیاری برآن اند که تشکیل این کمیته می تواند روح تازه ای به تلاش ها برای احیای راه حل سیاسی برای سوریه بدمد.

حکومت سوریه پیش از این با نام های پیشنهادی که شامل برخی فعالان مدنی سوریه می شد مخالفت می کرد، موضوعی که تلاش های سازمان ملل را کاملا تعطیل کرد. منابع آگاه خبر داده اند که پدرسون توانسته حکومت سوریه را پشت سر گذاشتن این مرحله متقاعد کند و موافقت آنها با نام های اعضای این کمیته را جلب کند. از جمله این نام ها «سامی الخیمی» سفیر سابق سوریه در لندن است که پیشتر حکومت سوریه با عضویت وی در کمیته مخالف بود.

پدرسون یکشنبه گذشته در دمشق با «ولید المعلم» وزیر امور خارجه سوریه دیدار و بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «تلاش های مستمر برای پیشرفت در روند سیاسی حل بحران سوریه و تکمیل مشورت های مربوط به روند سیاسی ازجمله کمیته بررسی قانون اساسی» را بررسی کرد.

قرار است پدرسون پنجشنبه آینده با هیئتی از گروه مذاکره کننده به نمایندگی از اپوزیسیون سوریه نیز دیدار کند و مسئله تشکیل کمیته را با آنان نیز حل کند و در ماه آینده در ژنو تشکیل کمیته را رسما اعلام کند.

«یحیی العریضی» سخنگوی هیئت مذاکره کننده اپوزیسیون سوریه گفت که یکی از مباحث مورد بحث در جلسه پنجشنبه آینده سازوکارهای تصویب قوانین و تعیین رئیس کمیته و منابع تدوین قانون اساسی است. او تأکید کرد که پدرسون در نشست آتی روند آستانه در 25-26 آوریل نیز شرکت خواهد کرد و لیست نهایی اعضای کمیته تدوین قانون اساسی را آنجا خواهد بست.

العریضی افزود که تلاش برای اعتمادسازی میان حکومت سوریه و اپوزیسیون از دیگر برنامه های نشست روز پنجشنبه خواهد بود و تأکید کرد که پیشرفت این مسیر جز با فشارهای روسیه ممکن نبود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا