اهانت صریح وزیر امور خارجه بحرین به «سید مقتدی صدر»

وزیر امور خارجه بحرین صدر را یک «احمق سلطه جو» خواند.تجمع هواداران صدر در نجف اشرف

میدل ایست نیوز: وزیر امور خارجه بحرین به بیانیه «مقتدی صدر» درباره لزوم پایان یافتن جنگ در بحرین و کنار رفتن حاکم آن، با لحن اهامت آمیزی واکنش نشان داد و موجب خشم گسترده هواداران صدر شد.

انتشار تویت جنجالی

«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین با انتشار توئیتی نوشت که «صدر نسبت به افزایش دخالت ها درامور داخلی عراق واکنش نشان داده و به جای آن که دقیق زخم را نشان دهد و سخنش را خطاب به ایران بگوید که کشورش را در سلطه گرفته، راه امن و امان را ترجیح داده و بحرین را خطاب قرار داده است».

او پس از این جملات مقتدی صدر را «احمق سلطه جو» خوانده و ابراز امیدواری کرده که خداوند «دربرابر او و امثالش» به عراق یاری رساند.

او سپس در توئیت دیگری با نشان کردن «مقتدی صدر» مثلی با این مضمون را یاد کرده «چه بسیار سگان که از درشتی هیکل مردانی به نظر آیند» که ضرب المثلی درباره افراد پست و فرومایه است.

واکنش گسترده در عراق

این اظهارات واکنش گسترده طرفداران صدر و نیروهای سیاسی وابسته به وی را همراه داشت.

ازجمله گزارش شده که مردم در نجف اشرف اطراف هتل زمزم، که مقر کنسولگری بحرین در نجف است تجمع کرده و در پی ورود به آن هستند.

کانال تلگرامی «حکومة 2018» نیز به نقل از منابع آگاه خبر داد که نخست وزیر عراق از وزیر امور خارجه خواسته که سفیر بحرین در عراق را احضار کند.

حسن الکعبی، نایب اول رئیس مجلس عراق نیز ضمن محکوم کردن این اظهارات آن را اهانتی عمدی به یکی از نمادهای عراق دانسته و خواستار احضار سفیر بحرین در بغداد شده است.

«صباح الساعدی»، رئیس فراکسیون اصلاح و سازندگی در مجلس عراق نیز ضمن محکوم کردن این اظهارات خواستار نشست فوری رؤسای جمهور و دولت و مجلس و نیز نشست فوری هیئت های سران و سیاسی ائتلاف اصلاح و سازندگی برای اجرایی کردن پیشنهاد صدر شده است و تأکید کرده که اظهارات «احمقان» را شایسته پاسخگویی نمی داند.

الفرات نیوز نیز دقایقی پیش خبر داد که صدر ضمن تشکر از هواداران خود که در نجف اشرف تجمع کرده اند از آنان خواسته که به کارکنان کنسولگری بحرین شاخه گل تقدیم کنند تا آن را به عنوان هدیه وی به ملت بحرین برسانند.

طرفداران صدر همچنین اعلام کرده که فردا (یکشنبه) با به دست گرفتن شاخه های گل دربرابر سفارت بحرین در بغداد تجمع خواهند کرد.

خالد الخليفه
خالد الخليفه
خالد الخليفه
خالد الخليفه

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا