برنامه سه ساله عراق برای تقویت نیروی هوایی ارتش

پس از مشخص شدن وضعیت نیروی زمینی، ارتش عراق در پی تقویت توان هوایی خود برآمده است.

میدل ایست نیوز: با گذشت یک سال و نیم از اعلام پیروزی بر گروه تروریستی داعش، عراق همچنان در حال تقویت نیروی هوایی خود است.

نیروهای هوایی عراق مجهز به سلاح های متنوعی شده و دانشجویان نیروی هوایی در کشورهای گوناگون دنیا به خصوص امریکا و انگلستان و روسیه در حال دیدن آموزش برای کار با این هواپیماها هستند.

ناظران و افسران عراقی این وضعیت را نتیجه برنامه ای از پیش تعیین شده برای تقویت توان دفاعی عراق می دانند، به خصوص که وضعیت نیروی زمینی عراق مشخص است و این کشور اکنون بیش از نیم میلیون سرباز دارد که در سرتاسر کشور پراکنده اند.

نیروی هوایی ارتش عراق روز سه شنبه از تحویل گرفتن محموله تازه ای از هواپیماهای T50 ساخت کره جنوبی خبر داد که شامل 4 هواپیما می شود.

سه روز پیش از آن نیز وزارت دفاع عراق از تحویل گرفتن 5 هواپیمای جنگنده F16 از ایالات متحده خبر داد.

یک افسر بلندپایه در وزارت دفاع عراق تأکید کرد که عراق طبق برنامه ای در حال تقویت نیروی هوایی خود است و طبق این برنامه عراق تا سه سال آینده در این عرصه از کمک نیروهای بین المللی بی نیاز می شود.

او گفت که عراق هم اکنون مجموعه بزرگی از جنگنده های جدید دارد که شامل 36 جنگنده F16 و 20 جنگنده T50 و 22 جنگنده سوخو و نیز تعدادی جنگنده های فرانسوی و انگلیسی می شود که همه در حال استفاده است. به گفته این مقام، مساحت و وضعیت عراق ایجاب می کند که این کشور به این روند ادامه دهد تا به همان وضعیتی برگردد که در سال 1990 داشت.

این افسر عراقی تأکید کرد که دولت عراق همچنین در پی متنوع کردن منابع خرید اسلحه است، برخلاف سابق که تکیه اصلی ارتش بر سلاح امریکایی بود، و افزود که عراق در حال نهایی کردن برنامه تازه ای برای خرید جنگنده و پهپاد از چند کشور است و به لحاظ خلبان هم مشکلی ندارد چون هر سال نیروهای تازه ای آموزش می بینند.

به گفته این افسر عراقی معیار واردات سلاح در مرحله آتی کاربردی بودن آن برای نیروهای عراقی است.

پیش از این «حاکم الزاملی» رئیس سابق کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق خبر داده بود که عراق تا دو سال آینده مجهز به سامانه دفاعی اس 400 خواهد شد و افزوده بود که مذاکرات میان بغداد و مسکو در این باره ادامه دارد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا