«آخرین مرحله» مذاکرات «نتانیاهو» برای تشکیل کابینه/ زمزمه های برگزاری مجدد انتخابات

«نتانیاهو» ضمن دعوت از شرکای سیاسی برای آغاز آخرین مرحله مذاکرات، خواستار جلوگیری از برگزاری انتخابات غیر ضروری شد.

میدل ایست نیوز: «بنیامین نتانیاهو»، مأمور تشکیل کابینه اسرائیل، به گفته خود «آخرین تلاش» برای بیرون رفتن از بحران تشکیل دولت ائتلافی را آغاز کرد.

نتانیاهو که یک دهه نخست وزیر اسرائیل بوده در این مرحله با دشواری های بی سابقه ای در تشکیل دولت و ائتلاف با نیروهای دست راستی اسرائیل مواجه شده است.

مطالبات «اویگدور لیبرمن» وزیر دفاع سابق درباره اعطای حق برخورد قاطع با نیروهای حماس و جهاد اسلامی در غزه و همچنین اختلاف پیش آمده میان احزاب دست راستی درباره معافیت طلاب مدارس دینی یهودی از خدمت سربازی از اصلی ترین موانع تشکیل دولت نتانیاهو شده است.

مهلت نتانیاهو برای تشکیل دولت پس از دو بار تمدید روز چهارشنبه هفته جاری پایان خواهد یافت و پس از آن رئیس جمهور اسرائیل می تواند فردی دیگر را مأمور تشکیل کابینه کند.

در این صورت بعید نیست که راه برای ائتلاف آبی و سفید به رهبری بنی گانتس و یائر لاپید که میانه رو شمرده می شوند برای تشکیل دولت باز شود.

نتانیاهو روز یکشنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد که از همه شرکای سیاسی برای مذاکره در «آخرین تلاش برای تشکیل دولت دست راستی» و جلوگیری از برگزاری «انتخابات غیر ضروری» مجدد دعوت کرده است.

همزمان حزب لیکود اعلام کرده که خود را برای برگزاری انتخابات مجدد احتمالی آماده می کند.

برخی تحلیلگران سیاسی این اظهارات لیکود را تلاشی برای آوردن فشار بر احزاب دست راستی جهت کاهش سقف مطالباتشان می دانند.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
رویترز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا