عراق، «معامله قرن»، و نقش «محمد الحلبوسی»

منابع آگاه تأکید کرده اند که «الحلبوسی» نقش مهمی در نزدیک کردن عشایر استان انبار با نیروهای امریکایی داشته است.

میدل ایست نیوز: استان انبار از مدتی پیش شاهد تحرکاتی است که نشان می دهد ایالات متحده برنامه احیای پروژه «صحوات» را به بهانه شدت گرفتن خطر گروه های تروریستی در سر دارد. تحرکاتی با هماهنگی «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق، که با نگرانی درباره نقش این استان غربی عراق در طرح امریکا برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل، موسوم به «معامله قرن» همراه شده است.

در اواخر ماه مه گذشته، «باقر جبر الزبیدی»، از سران مجلس اعلای اسلامی عراق که سابقه وزارت کشور و دارایی در عراق را دارد، از نقش احتمالی عراق در پروژه «معامله قرن» پرده برداشت و گفت که غرب عراق «صحنه حضور» نیروهای امریکایی شده و این به علت رابطه این منطقه با این طرح است.

الزبیدی تأکید کرد که شهر «قائم» در غرب عراق نقطه تمرکز نیروهای مسلحی خواهد بود که از رقه و ادلب و حسکه و دیرالزور می آینده و افزود که تحولات اخیر نشان دهنده ارتباط داشتن معامله قرن با عراق است.

او افزود که غرب رودخانه فرات «میهن جایگزین برای فلسطینیان و به اردن و کرانه باختری وصل خواهد شد». او هشدار داد که «عراق به علل گوناگون دینی و تاریخی و اجتماعی ستون فقرات پروژه ای خواهد بود که اسرائیل و متحدانش در منطقه برای دو سال آینده تدارک دیده اند».

این سخنان همزمان بود با اخباری که درباره مسلح کردن عشایر مناطق غربی عراق ازسوی امریکایی ها در قالب احیای «صحوات» مطرح شده بود. منابع آگاه خبر داده اند که این پروژه پس از سفر «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق به ایالات متحده، در آوریل گذشته انجام شد. او در آن سفر اظهاراتی را مطرح کرد که با مواضع تشکل سیاسی ای که وی عضو آن است تعارض شدیدی دارد. او حضور نیروهای امریکایی در عراق را «ضامن ثبات در عراق» دانست و گفت تلاش برای بیرون راندن نیروهای امریکایی در شرایط کنونی کار کردن برای منافع تروریست هاست.

به گفته این منابع، پس از این سفر تحرکات امریکا در استان های غربی عراق شدت گرفت و نشست های متعددی میان رهبران عشایر و فرماندهان امریکایی در عراق برگزار شد که هدف از آن مسلح کردن عشایر به منظور حفظ امنیت مناطق تحت کنترلشان بود.

این منابع تأکید کرده اند که رئیس مجلس عراق نقش مهمی در برپایی این نشست ها داشته به خصوص که وی با توجه به سابقه اش در مقام «استاندار انبار» و جداشدنش از «حزب الحل» و تلاش برای تشکیل نیروی سیاسی تازه در عراق توانسته شبکه بسیار گسترده ای از روابط عشایری و سیاسی در مناطق سنی نشین برقرار کند.

سفرهای اعلام نشده و ناگهانی محمد الحلبوسی به اردن و امارات و دیدارش با پادشاه امارات و ولیعهد ابوظبی شایسته توجه است و چه بسا در همین راستا معنا پیدا کند.

امریکا علاوه بر مسلح کردن عشایر، در پی تأمین امنیت جاده بین المللی عراق است که بغداد را از طریق استان انبار به امان، پایتخت اردن، وصل می کند. این پروژه از دو سال پیش بررسی شده و دستگاه امنیت اردن نیز در آن با نیروهای امریکایی همکاری می کنند.

موضع رسمی عراق درباره معامله قرن که ازجانب وزیر امور خارجه عراق اعلام شده حمایت از فلسطین و راه حل دو کشوری است، اما بعید نیست که در این میان کسانی در پی برقراری روابطی خارج از چارچوب مواضع رسمی دولت عراق باشند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الاخبار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا