کودتای نافرجام در سودان

شورای نظامی انتقالی سودان خبر داد که یک کودتا را در این کشور خنثا کرده و 12 افسر را در این رابطه دستگیر کرده است.

میدل ایست نیوز: شورای نظامی انتقالی حاکم بر سودان از موفقیت در خنثی کردن یک کودتای نظامی خبر داد.

ژنرال «جمال عمر»، سخنگوی شورای نظامی، طی اظهاراتی تلویزیونی گفت که «تعدای از افسران و سربازان واحدهای ارتش و سازمان اطلاعات و امنیت کشور، که بعضی از آنان بازنشسته هستند، در صدد دست زدن به کودتا و در دست گرفتن قدرت بودند اما با اقدام به موقع ارتش، موفق به اجرای برنامه خود نشدند و این کوتا نافرجام ماند».

وی در مورد زمان بازداشت این افراد و برنامه کودتا جزئیات بیشتری نداد.

به گفته جمال عمر، در جریان خنثی کردن کودتا، دوازده افسر بازداشت شدند که پنج تن از آنان از نظامیان بازنشسته هستند و سازمان اطلاعات و امنیت به تحقیقات برای شناسایی «مغز متفکر» این کودتا ادامه می‌دهد.

در عین حال، سخنگوی شورای نظامی سودان با اشاره به توافق اخیر بین شورای نظامی و ائتلاف مخالفان برای تقسیم قدرت تا زمان برگزاری انتخابات آزاد، گفت که «هدف کودتاگران تلاش برای جلوگیری از به اجرا درآمدن توافق بین شورای انتقالی نظامی و اتحاد آزادی و تغییر است که هدف از آن هموار کردن راه برای دستیابی مردم سودان به خواسته‌های خویش است.»

خبر کودتای ناموفق در حالی منتشر می‌شود که نظامیان و مخالفان غیرنظامی به مذاکرات برای تکمیل جزئیات توافق بر سر تقسیم قدرت ادامه می‌دهند. این مذاکرات امروز، جمعه، و فردا هم ادامه خواهد داشت.

مذاکرات بین دو طرف با میانجیگری نماینده اتحادیه آفریقا و اتحادیه اروپا صورت می‌گیرد.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بی بی سی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن