«ولادیمیر پوتین» توافق نامه همکاری راهبردی روسیه و مصر را امضا کرد

این توافق نامه همکاری راهبردی، مصر را به مهم ترین متحد روسیه در خاورمیانه و شمال آفریقا تبدیل می کند.

میدل ایست نیوز: «ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه، توافق نامه مشارکت فراگیر و همکاری راهبردی با مصر را تأیید و امضا کرد.

این سند که روز جمعه (2 اوت) پس از امضای رئیس جمهور روسیه در پایگاه اینترنتی رسمی دولت روسیه قرار گرفت شامل حمایت حکومت های دو کشور از گسترش همکاری ها در عرصه های بازرگانی و اقتصادی و مسائل فنی نظامی و مشارکت در پروژه های فناوری ارتباطات و انرژی هسته ای و حمل و نقل و معدن و گردشگری و علوم و آموزش و امور فرهنگی می شود.

به موجب این توافق نامه مسکو و قاهره برای جلوگیری از چالش ها و خطراتی که امنیت و صلح بین المللی و منطقه ای را تهدید می کنند با هماهنگی یکدیگر فعالیت خواهند کرد.

همچنین در این توافق نامه بر دیدارهای متناوب مقامات دو کشور در سطح رؤسای جمهور به صورت منظم و دست کم یک بار در سال در پایتخت های دو کشور و نیز دیدارهای منظم وزرای خارجه دو کشور به صورت منظم و دست کم دو بار در سال در پایتخت ها تأکید شده است.

علاوه بر این، نشست های 2 + 2 با حضور وزرای خارجه و دفاع دو کشور برگزار خواهد شد و روابط پارلمانی مصر و روسیه نیز تقویت خواهد شد.

این توافق نامه پس از دیدار «ولادیمیر پوتین» و «عبدالفتاح السیسی» در اکتبر سال گذشته در شهر سوچی روسیه تنظیم شده است.

این توافق نامه می تواند آغاز مرحله تازه ای در تقویت روابط مصر و روسیه باشد و مصر را به مهم ترین متحد روسیه در شمال آفریقا و خاورمیانه تبدیل کند.

روسیه و مصر از 75 سال پیش روابط دیپلماتیک دارند و این روابط پس از به قدرت السیسی در مصر وارد مرحله تازه همکاری نظامی و اقتصادی و اجرای پروژه های بزرگ ازجمله نیروگاه هسته ای و ساخت منطقه صنعتی روسیه در مصر شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الخلیج الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا