تنش در مناسبات تشکیلات خودگردان فلسطین و عربستان

در پی تلاش‌های ریاض برای همراهی با ایالات متحده امریکا و اسرائیل در طرح موسوم به معامله قرن، مناسبات موجود میان تشکیلات خودگردان فلسطین و عربستان دچار تنش و بحران شده است.

میدل ایست نیوز: روزنامه جروزالم پست اسرائیل به نقل از منابع امنیتی و سیاسی آگاه اعلام کرده است که فلسطینی‌ها در تلاش هستند تا مانع از بروز بحران با سعودی‌ها شوند و دقیقا در زمانی که تنش میان طرفین رو به فزونی گذاشته، تشکیلات خودگردان در پی ارسال هیاتی برجسته به ریاض برای انجام گفت‌وگوها با خانواده سلطنتی سعودی و مقامات بلندپایه دولتی است. اما مشکل اینجاست که عربستان سعودی به این درخواست فلسطین پاسخی نداده است.

این روزنامه به نقل از مقامی آگاه در تشکیلات خودگردان فلسطین نوشت: «ما در میانه بحرانی واقعی با عربستان قرار داریم. به نظر می رسد آنها از ما خشمگین هستند. مناسبات فلسطین و عربستان از دو سال پیش در پی روابط تنگاتنگ ریاض و دولت دونالد ترامپ و نیز همگرایی این کشور با اسرائیل با مشکلات و موانعی رو به رو شده است به طوری که تظاهرات‌کنندگان در شماری از راهپیمایی‌ها در کرانه باختری تصاویر ملک سلمان و پسرش را در کنار تصاویر نتانیاهو و ترامپ را سوزاندند.»

ما به طور جدی در حال بررسی ارسال هیاتی از مقامات عالی‌رتبه فلسطینی به ریاض برای ممانعت از تشدید تنش با این کشور هستیم. ما با عربستان به عنوان بازیگری مهم در منطقه نگاه می کنیم که حمایت این کشور از مساله فلسطین برای ما حائز اهمیت است.

جیروزالیم پست تاکید کرد که این بحران به سطح بالایی رسیده است به طوری که با وجود درخواست فلسطین برای تحریم کنفرانس بحرین، عربستان بر مشارکت خود در این کنفرانس تاکید کرد. تنش موجود میان تشکیلات فلسطین و عربستان از اواخر سال 2017 میلادی آغاز شد، در آن زمان، مقامات فلسطینی اعلام کردند که ولیعهد سعودی، محمود عباس را تهدید کرده در صورتی که با ریاض همکاری نکند، وی را از ریاست تشکیلات به زیر خواهد کشید.

این روزنامه با اشاره به ادعای اعمال فشار بن سلمان علیه محمود عباس برای همکاری با دولت ترامپ در طرح صلح امریکا، اظهار داشت: «یکی از مسئولان فلسطینی اعلام کرده بن سلمان در گفت‌وگو با محمود عباس بسیار گستاخ بوده و به طوری که وی سعی داشت برنامه خود را به ما دیکته کند.»

در همین رابطه، انتقادات و اهانت‌هایی که وبلاگ‌نویس سعودی به هنگام سفر به مسجد الاقصی با آن رو به رو شد، موجب افزایش تنش میان رام الله و ریاض شده است. وی یکی از اعضای هیات عربی بود که بنا به دعوت وزارت خارجه اسرائیل بدانجا سفر کرده بود، در این میان برخی عدم واکنش تشکیلات خودگردان نسبت به توهین صورت گرفته در حق وبلاگ‌نویس سعودی را در چارچوب حمایت و تایید ضمنی رام الله از این اقدام قلمداد کردند.

جیروزالیم پست در ادامه نوشت که برخی حماس و جهاد اسلامی را به حمایت از ایران در برابر عربستان متهم می کنند، «سعاد الشمری»، فعال رسانه‌اس سعودی در این باره نوشت: «فلسطینی‌ها می گویند که بیت المقدس متعلق به همه مسلمانان است اما آنها نخستین افرادی بودند که بیت المقدس را به اسرائیل فروختند، حماس به عربستان و عرب‌ها خیانت می کند و از ایران که کانون تروریسم است، حمایت می کند.»

در همین راستا، مردم و فعالان فلسطینی‌ به این سخنان سعودی‌ها واکنش نشان دادند و خاندان سعودی را متهم به خیانت کرده و آنها را عروسک خیمه‌شب‌بازی در دستان امریکا توصیف کردند.

در این میان، تشکیلات خودگردان در راستای تلاش برای دور کردن خود از این حملات متقابل و کاهش تنش، بیانیه صادر کرد و انتقادات و حملات مجازی صورت گرفته به عربستان را محکوم و از موضع این کشور در حمایت از فلسطین تمجید کرد.

روزنامه مذکور اسرائیلی در پایان به نقل از شخصیتی فلسطینی نوشت، چنین احساس می شود که روند امور در حال خروج از کنترل است و اگر اقدامی برای اصلاح این وضعیت انجام نشود، تاوان آن را همه کشورهای عربی از جمله فلسطین و عربستان خواهند پرداخت. ما نباید اتفاقات پس از تجاوز نظامی صدام حسین به کویت را فراموش کنیم که در پی آن بیش از 200هزار فلسطینی آواره شدند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رای الیوم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا