نشست رؤسای جمهور، دولت، و مجلس عراق برای بررسی انفجارهای اخیر در زاغه های مهمات حشد الشعبی

رؤسای جمهور و دولت و مجلس عراق بر ضرورت انتظار برای روشن شدن نتایج تحقیقات درباره این انفجارها تأکید کردند.

میدل ایست نیوز: «برهم صالح»، رئیس جمهور عراق، در دیدار با نخست وزیر و رئیس مجلس این کشور وضعیت امنیتی عراق به‌خصوص موضوع انفجار در زاغه‌های مهمات در روزهای اخیر را بررسی کرد.

براساس بیانیه رسمی دفتر رئیس جمهور عراق، در جلسه بر ضرورت بررسی کامل همه داده‌ها و اطلاعات بخش‌های تخصصی درباره این حوادث تأکید شد.

رؤسای جمهور و مجلس و دولت عراق همچنین بر ضرورت پایبندی به «میثاق سیاسی یکپارچه ملی» درباره تازه‌ترین تحولات امنیتی منطقه و اهمیت تقویت انسجام سیاسی داخلی و تأکید بر اصل حفظ حاکمیت ارضی و استقلال عراق و مخالفت با سیاست محوربندی و تصفیه‌حساب‌های منطقه‌ای و دور نگه داشتن کشور از اینکه مبدأ حمله به هر کشور همسایه یا منطقه باشد تأکید کردند.

در این جلسه همچنین بر پایبندی عراق به موضع مخالفت با اصل جنگ و تثبیت نقش محوری عراق در صلح و توسعه و پیشرفت و همکاری منطقه‌ای تأکید شد.

حاضران همچنین بر مسئولیت نهادهای قانونی کشور در حفظ امنیت و تأمین حقوق و صیانت از اموال ملت عراق تأکید و توافق کردند که منتظر نتایج تحقیقات گروه‌های تخصصی داخلی برای رسیدن به موضعی یکپارچه جهت حفظ حقوق عراق و تقویت امنیت و حاکمیت ارضی و استقلال آن بمانند.

عالی‌ترین مقامات سیاسی عراق همچنین بر ضرورت پیگرد امنیتی تروریست‌های داعش و فعالیت دقیق اطلاعاتی در این باره و گرفتن هرگونه فرصت از آنان و تثبیت پیروزی‌ در میدان های جنگ با تروریسم تأکید کردند.

در این نشست همچنین از نقش ملی و قهرمانانه نیروهای مسلح عراق، اعم از ارتش و حشد الشعبی و پلیس فدرال و نیروهای پیشمرگ در جنگ‌های آزادسازی کشور از چنگ تروریسم تقدیر فراوان شد و حاضران تأکید کردند که حشد الشعبی به عنوان بخشی مؤثر از منظومه دفاع ملی کشور باید مورد اهتمام قرار گیرد و در این راستا اجرای دستورالعمل مربوط به اصلاح ساختار حشد الشعبی ضرورت دارد.

حاضران همچنین تأکید کردند که هرگونه تصمیم امنیتی و نظامی یا هرگونه مجوزی در این باره منحصرا باید ازسوی فرمانده کل نیروهای مسلح و در چارچوب‌های قانونی انجام پذیرد و همه دستگاه‌ها و نهادهای نظامی و امنیتی و سیاسی باید به این موضوع پایبند باشند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
دفتر رئیس جمهور عراق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا