امارات با تایید حمله هوایی به عدن: شبه‌نظامیان تروریست را هدف قرار دادیم

وزارت دفاع یمن تأکید کرد که در حملات هوایی امارات به عدن بیش از 300 نفر کشته و زخمی شده اند.

میدل ایست نیوز: امارات متحده عربی تایید کرد که مجموعه ای از حملات هوایی را در شهر عدن انجام داده اما در عین حال گفت که در این حملات «شبه‌نظامیان تروریست» را هدف قرار داده است.

دولت مورد حمایت عربستان در یمن به رهبری «عبدربه منصور هادی»، امارات را متهم کرده که از جدایی طلبان جنوب حمایت کرده و علیه دولت مرکزی دست به حمله زده است.

وزارت امور خارجه امارات در بیانیه‌ای به اتهام‌های دولت مرکزی یمن پاسخ داد و تأکید کرد که حمله به این «شبه نظامیان تروریست» را با هدف دفاع از خود انجام داده است.

روز پنجشنبه جدایی طلبان جنوب بار دیگر کنترل بندر عدن را در دست گرفتند.

امارات در بیانیه خود اشاره‌ای به حمایت از جدایی‌طلبان یمنی نکرده و حمله به فرودگاه عدن را در راستای حمایت از ائتلاف نظامی به رهبری عربستان توصیف کرده است.

در بخشی از این بیانیه‌ آمده است که «سازمان‌های تروریستی»، حملات علیه نیروهای ائتلاف و شهروندان غیرنظامی را افزایش داده اند.

امارات نامی از این سازمان‌های تروریستی در بیانیه خود نیاورده اما تاکید کرد که این موضوع برای امنیت نیروهای ائتلاف خطرناک بود تا اینکه مجبور شدند در تاریخ‌های ۲۸ و ۲۹ اوت ۲۰۱۹ این شبه نظامیان را هدف حملات هوایی محدود قرار دهند.

نیروهای دولتی پس از حملات هوایی امارات، که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت از عدن خارج شده‌اند تا از تخریب شهر جلوگیری کنند.

وزارت دفاع دولت عبدربه منصور هادی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در اثر حملات هوایی هواپیماهای جنگی امارات به استان‌های عدن و ابین، ۳۰۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند.

صبح پنجشنبه جدایی‌طلبان جنوب یمن یک روز پس از درگیری‌های سنگین با نیروهای دولتی که آن‌ها را از عدن بیرون رانده بودند، به این بندر حمله کردند و توانستند همزمان با حملات هوایی امارات این شهر را از کنترل نیروهای دولتی خارج کنند.

هدف جدایی طلبان جنوب یمن بازگرداندن جمهوری یمن جنوبی است که در سال ۱۹۹۰ با بخش شمالی متحد شد و یمن واحد را تشکیل داد.

جنگ داخلی یمن که وارد پنجمین سال خود شده است تا کنون بیش از ده هزار کشته برجای گذاشته و میلیون ها نفر از ساکنان این کشور را در معرض قحطی و گرسنگی قرار داده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
یورونیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا