ارتش اسرائیل تصاویری از مراکز تولید موشک نقطه زن در لبنان را منتشر کرد

در بیانیه ارتش اسرائیل ادعا شده که این «مراکز تولید موشک نقطه زن» به منطقه ای غیر نظامی در بیروت منتقل شده است.

میدل ایست نیوز: ارتش اسرائیل می‌گوید حزب‌الله لبنان و ایران در دره بقاع کارخانه موشک‌های نقطه‌زن بنا کرده‌اند و اکنون تجهیزات کلیدی را به مناطق غیرنظامی و مسکونی بیروت برده‌اند.

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای که روز 3 سپتامبر منتشر کرده مدعی شده گروه حزب‌الله «از ترس حملات» این کشور به پایگاه‌ها و تجهیزاتش، ادوات کلیدی موشک‌ها را به «منطقه‌ای غیرنظامی در بیروت»، پایتخت لبنان، منتقل کرده‌است.

با این حال در این بیانیه مشخص نیست این اتفاق و «نقل و انتقالات» در چه زمانی رخ داده‌است.

دره بقاع در شرق لبنان در ۳۰ کیلومتری بیروت، پایتخت این کشور قرار دارد.

به گفته ارتش اسرائیل کارخانه واقع در دره بقاع «اهمیت فوق‌العاده‌ای» برای حزب‌الله داشت. اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی که نامش فاش نشده می‌گوید کارخانه مذکور هنوز عملیاتی‌ست، اما تجهیزات کلیدی و مهم را در اختیار ندارد.

ارتش اسرائیل در حساب کاربری خود به زبان فارسی در توئیتر نیز با انتشار نقشه‌های هوایی از محلی که می‌گوید «سایت تولید و تبدیل موشک نقطه‌زن در شمال نبی‌شیت است»، اظهارات مشابهی را مطرح کرده‌است.

ارتش اسرائیل ادعا می کند با انتشار این تصاویر، سایتی که توسط حزب‌الله لبنان و با سازماندهی رژیم ایران در لبنان تاسیس شده را فاش ساخت. این سایت بخشی از طرح تولید سلاح دقیق است و اخیرا در این سایت فعالیت‌هایی شناسایی شده که حاکی از راه‌اندازی آن به عنوان محل تولید موشک‌های دقیق است.

روزنامه هاآرتص به نقل از ارتش اسرائیل می‌گوید قرار بود با تغییرات در ساختار موشک‌ها، حزب‌الله به بردی بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر دست یابد و شعاع تخریب را نیز تا ده متر از محل اصابت موشک افزایش دهد.

حزب‌الله لبنان هنوز واکنشی به بیانیه و نقشه‌های ارتش اسرائیل نشان نداده‌است، هرچند رهبر این گروه پیشتر نیز از «موشک‌های نقطه‌زن» سخن گفته بود. برای نمونه در بهمن ماه سال پیش «سید حسن نصرالله» از «موشک‌های نقطه‌زنی» سخن گفته بود که «علی‌رغم دقت از برد کافی برای هدف قراردادن حیفا و تل‌آویو» برخوردار هستند.

نصر الله هفته گذشته تأکید کرده بود که ساخت این موشک ها در لبنان انجام نمی شود اما حزب الله به اندازه کافی از این موشک ها برخوردار است.

مقام‌های اسرائیل بارها تاکید کرده‌اند برای حفظ امنیت آن کشور در هر کجا که لازم باشد دست به عمیات خواهند زد. اسرائیل در سوم شهریور ماه به محل حضور گروه «جبهه خلق برای آزادی فلسطین»، از متحدان چپ‌گرای حزب‌الله، در دره بقاع، حمله هوایی انجام داده‌ بود.

جنگنده‌های اسرائیلی بارها به اماکنی در سوریه، از جمله مراکزی که گفته می‌شود «مراکز توسعه موشکی» هستند حمله کرده‌است.

بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان نیز اخیرا درگیری‌هایی رخ داده‌است. در عین حال که رئیس‌جمهوری لبنان نیز اسرائیل را متهم کرده به کشورش «اعلام جنگ» کرده‌است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
رادیو فردا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا