تحریم های تازه امریکا علیه ایران و حماس

وزارت خزانه داری امریکا اعلام کرد که تحریم های تازه ۱۵ فرد و نهاد مرتبط با حماس، القاعده و سپاه پاسداران را هدف می گیرد.

میدل ایست نیوز: دولت آمریکا روز سه شنبه تحریم هایی را علیه آنچه گفت «طیف وسیعی» از گروه هایی مثل حماس و حامیان آنها از جمله بعضی اعضای سپاه پاسداران ایران است اعلام کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه ای گفت که تحریم های تازه ۱۵ فرد و نهاد مرتبط با حماس، القاعده و سپاه پاسداران را هدف می گیرد.

«استیون منوچین»، وزیر خزانه داری آمریکا، به خبرنگاران گفت که این تدابیر با هدف «محروم کردن تروریست ها از منابع مورد نیاز آنها برای حمله به ایالات متحده و متحدان ما اتخاذ می شود و موسسات مالی خارجی را که به معامله با آنها ادامه دهند مسئول خواهد شناخت.»

براساس این بیانیه تحریم های تازه در قالب یک فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، تحت عنوان «نوین سازی تحریم ها برای مبارزه با تروریسم» اعمال می شود.

یکی از افرادی که در این فهرست تازه از او نام برده شده «محمد سعید ایزدی» است که به عنوان «رئیس دفتر امور فلسطین در واحد سپاه پاسداران-سپاه قدس در لبنان» معرفی شد.

منوچین در کنفرانسی خبری در روز سه شنبه در کنار «مایک پومپئو» وزیر خارجه آمریکا گفت: «می دانید ما بیش از هر کس ایران را تحریم کرده ایم و اینها صد در صد اثر می کند. می توانم بگویم که وزیر خارجه آقای پومپئو، من و رئیس جمهور کاملا در کمپین حداکثر فشار (بر ایران) همسو هستیم.»

«ظاهر جبارین» رئیس دفتر امور مالی حماس در ترکیه هم در فهرست تحریم های آمریکا قرار گرفت.

خزانه داری او را به ایجاد شبکه ای مالی در ترکیه برای جمع آوری پول و «پولشویی» برای حماس و انتقال آن به غزه و کرانه باختری متهم کرد.

این فهرست همچنین شامل چندین فرد و موسسه مالی دیگر در ترکیه می شد که خزانه داری آمریکا گفت به حماس، سپاه پاسداران، القاعده و دولت ایران خدمات می دهند.

پومپئو در این کنفرانس خبری گفت که تحریم ها «تلاش های ضدتروریستی آمریکا را تقویت و به اطمینان از این مساله کمک می کند که حملات مرگبار ۱۱ سپتامبر که ۱۸ سال پیش اتفاق افتاد دیگر هرگز در خاک آمریکا تکرار نخواهد شد.»

تحریم های تازه ساعتی پس از آن اعلام شد که رئیس جمهور امریکا، «جان بولتون» مشاور امنیت ملی خود را که مواضع سختی علیه ایران داشت  برکنار کرد.

اما مایک پمپئو گفت که کنار گذاشته شدن جان بولتون به معنای تغییر سیاست های دولت ترامپ نیست.

او همچنین بار دیگر تاکید کرد که رئیس جمهور آمریکا می تواند در نشست مجمع عمومی سازمان ملل «بدون پیش شرط» با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران ملاقات کند.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
بی بی سی
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن