نارضایتی دوست و دشمن از عملکرد «عبدالفتاح السیسی»

یک مقام اروپایی تأکید کرد که عملکرد «السیسی» باعث شده که متحدانش در اروپا و خلیج در دفاع از وی به مشکل بیفتند.

میدل ایست نیوز: حکومت مصر به رهبری «عبدالفتاح السیسی» یکی از دشوارترین مراحل خود پس از کودتای نظامی در ژوئیه 2013 را تجربه می کند. اعتراضات مردمی در مصر شدت گرفته و مردم خواستار کناره گیری السیسی شده اند. فعالانی در شبکه های اجتماعی نیز افشاگری های گسترده علیه فساد در دولت را ادامه می دهند.

در این میان بسیاری از نیروهای منطقه و متحدان مصر اوضاع را زیر نظر دارند تا ببینند در ساعت ها و روزهای آینده چه پیش می آید. اخباری نیز از تشکیل ائتلاف هایی درون دستگاه های حکومتی و نظامی مصر برای برکناری السیسی به گوش می رسد.

یک دیپلمات غربی به «العربی الجدید» گفت که وضعیت مصر برای رهبران آن چندان خوب نیست و آنان حتی اگر بتوانند اعتراضات کنونی را خاموش کنند شرایط آسانی نخواهند داشت.

به گفته این دیپلمات غربی، السیسی باعث شده که مصر به مشکلی برای متحدان خود در خلیج و اروپا تبدیل شود و عملکرد دولت مایه انتقادات گسترده ای شده که متحدان السیسی نمی توانند توجیهی برای آن ارائه کنند به خصوص که منطقه تاب تحمل تنش های بیشتر را ندارد.

این دیپلمات که اخیرا مسئول تهیه گزارشی درباره اوضاع مصر شده افزوده که حکومت فعلی مصر از آغاز کار مشغول باج خواهی از اروپا و متحدان خلیجی اش بوده است.

به گفته این مقام، نادیده گرفتن اقدامات ضد حقوق بشری و تضعیف جامعه مدنی و شدت بخشیدن به فشارهای داخلی دیگر برای اروپایی ها ممکن نیست و همه می دانند که پایان چنین مسیری چه خواهد بود و چه بی ثباتی هایی در پی آن خواهد آمد.

این دیپلمات افزوده که بی تردید کسی نمی خواهد مصر به سوریه یا یمن دیگری تبدیل شود اما از طرف دیگر هم مسیری که دولت مصر پیش گرفته مسیری نیست که مدتی طولانی ادامه پیدا کند و برای همین تغییرات داخلی بهترین راه است و باید حکومت مصر را به اصلاحات واقعی درونی وادار کرد و مسیر انتقال مسالمت آمیز قدرت را هموار کرد.

همزمان منابع داخلی در مصر خبر داده اند که مقامات بلندپایه دولت مصر به برخی نیروهای اجتماعی بهبود اوضاع را وعده داده اند. به گفته این منابع، «سرلشکر سامی عنان»، رئیس سابق ستاد جنگ ارتش مصر که پس از نامزدی برای ریاست جمهوری به زندان افتاد و به 10 سال حبس محکوم شد پیغامی از این مقامات دریافت کرده که به زودی مشمول عفو قرار خواهد گرفت.

این منابع گفته اند که السیسی روز پنحشنبه در دیدار با برخی فرماندهان کنونی و سابق نیروهای مسلح اوضاع کشور و شدت گرفتن انتقادات را بررسی کرده است.

به گفته این منابع در این نشست که 45 دقیقه طول کشیده نام برخی چهره ها که در زندان هستند مطرح شده و السیسی وعده مثبتی درباره رسیدگی به وضعیت آنان داده است.

این تحولات در حالی رخ می دهد که شب گذشته (جمعه 20 سپتامبر) صدها تن از مردم مصر در خیابان های قاهره و دیگر استان ها به خیابان ها ریختند و برای اولین بار شعار سرنگونی دولت و السیسی را سر دادند.

گفته شده که معترضان برای اولین بار پس از کودتای 2013 توانسته اند وارد میدان «التحریر» شوند.

بخشی از اعتراضات به افشاگری های گسترده فساد در روزهای گذشته در مصر مربوط می شود. اقدامات اقتصادی دولت مصر و اجرای برنامه های توسعه بانک جهانی برای دریافت وام های عمرانی که با حذف بسیاری از یارانه ها و فشار بر طبقات محروم همراه شده نیز در افزایش نارضایتی ها مؤثر بوده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا