عربستان در پی تبدیل گذرگاه مرزی خود با عراق به مسیر جایگزین انتقال دریایی کالاست

یک مقام عراقی تأکید کرد که عربستان می کوشد که گذرگاه مرزی عرعر را به یک گذرگاه مهم ترانزیت کالا میان آسیا و اروپا و دریای سرخ تبدیل کند.

میدل ایست نیوز: یک مقام بلندپایه دولتی خبر داد که عربستان سعودی می کوشد که مرز عرعر میان عراق و عربستان را به یک مرکز ترانزیت بین المللی و مسیر جایگزین برای انتقال کالاهای تجاری میان اروپا و آسیا از دریای سرخ درصورت بروز درگیری میان ایران و امریکا در خلیج تبدیل کند.

این مقام بلندپایه در دولت عراق گفت که عربستان چند سال است که می خواهد این گذرگاه مرزی را باز کند و می کوشد که آن را به یک گذرگاه مرزی استراتژیک تبدیل کند که نقطه ارتباط اروپا و آسیا و دریای سرخ شود به خصوص اگر نزاع میان ایران و امریکا به مرحله ای برسد که عربستان نتواند از گذرگاه های آبی استفاده کند.

این مقام تأکید کرد که عربستان هم اکنون از نوع نیروهای عراقی ای که مسئولیت این گذرگاه را برعهده گرفته اند اطمینان خاطر پیدا کرد و می داند که نیروهای نظامی عراقی در این گذرگاه مرزی مستقر خواهند شد که ارتباطی با سپاه ایران ندارند.

به گفته این مقام، افتتاح این گذرگاه با تلاش عربستان برای افتتاح کنسولگری در نجف اشرف همراه شد چون عربستان به مرجعیت دینی در نجف اشرف به چشم یک نهاد عراقی مؤثر نگاه می کند که مستقل از برنامه های ایران عمل می کند.

این مقام افزوده که در موسوم حج امسال، نیروهای گردان رزمنده العباس که تابع عتبه حسینی و سازمان حشد الشعبی هستند مسئولیت این گذرگاه مرزی را بر عهده گرفتند و توانستند با موفقیت به مأموریت خود عمل کنند.

این نیروها از چهار سال پیش مسئولیت امنیت منطقه نخیب که گذرگاه مرزی عرعر بخشی از آن است بر عهده دارند.

عربستان سعودی در سال 2017 توافق نامه ای برای افتتاح گذرگاه مرزی عرعر با عراق امضا کرد و همه هزینه های نوسازی و آماده سازی این گذرگاه را بر عهده گرفت.

یک شرکت فرانسوی پیمانکار آماده سازی این گذرگاه مرزی شده است.

این مقام عراقی همچنین خبر داد که نمایندگان نیروهای رزمی العباس چند روز پیش به گذرگاه مرزی رسیده اند و عربستان سعودی از حضور آنها راضی و خاطرجمع است و افزود که رقابت ایران و عربستان در عراق امروز ابعاد اقتصادی پیدا کرده و این می تواند به سود عراق تمام شود.

در 12 سپتامبر جاری سفرای دو کشور با حضور در این گذرگاه مرزی از روند اجرای پروژه بازدید کردند و قرار است این گذرگاه مرزی در نیمه اکتبر آینده افتتاح شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العالم الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا