سخنگوی دولت ایران: برخی کشورها ازسوی عربستان برای «روحانی» پیام آورده اند

«علی ربیعی» خبر داد که برخی کشورها ازسوی عربستان برای رئیس جمهور ایران پیام آورده اند.

میدل ایست نیوز: «علی ربیعی»، سخنگوی دولت ایران، در پاسخ به سوالی درباره چشم انداز روابط ایران با عربستان، گفت: «ما از ابتدا خواهان پایان جنگ در یمن و تجاوز عربستان بودیم و الان هم خواهان آتش بس و استقرار صلح در یمن هستیم».

او در مصاحبه مطبوعاتی هفتگی خود تأیید کرد که برخی کشورها پیام هایی از سوی عربستان برای «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران، آوردند «اما این باید در عمل هم دیده شود و تجاوزات آنان به یمن قطع شود. اگر عربستان واقعا به دنبال تغییر رفتارش باشد، صرف نظر از قسمت اول سخنانی که امروز مطرح کردند، ما از بخش دوم استقبال می‌کنیم».

ربیعی همچنین تأکید کرد که طرح پیشنهادی ایران برای حفظ امنیت تنگه هرمز موسوم به «ائتلاف امید» جایگزین طرح «ائتلاف ضد ایرانی و تحریک آمیز و خصمانه آمریکا» در خلیج است و گفت: «ایران سه تفاوت بنیادین با طرح های آمریکایی دارد؛ این طرح برخلاف طرح آمریکا، امنیت خلیج را درون زا می بیند، و تامین امنیت را مشروط به قدرت های بیرون از منطقه نمی‌بیند».

او افزود: «علاوه بر این،  طرح ایران هیچ کشوری را برای شرکت به این ائتلاف بیرون نمی گذارد و یک ساختار و نظم امنیتی که یک یا چند کشور را حذف کند در نهایت نمی‌تواند امنیت همگانی را فراهم کند».

سخنگوی دولت ایران افزود که طرح ائتلاف امید علیه هیچ کشوری نیست و به جای نگاه سلبی رویکرد ایجابی دارد و رسیدن به صلح را هدف خود قرار داده است.

او گفت که  جمهوری اسلامی ایران آماده مذاکره دقیق تر پیرامون این طرح و گسترش آن است و آن را معیاری برای جدیت و صداقت همه دولت‌ها برای ایجاد ثبات بین المللی در خلیج مد نظر قرار خواهد داد.

ما را در تلگرام دنبال کنید ما را در تلگرام دنبال کنید
منبع
ایران آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا