قتل محافظ شخصی پادشاه عربستان و پرسش های بی پاسخ

پیش تر عربستان سعودی در توضیح ماجرای قتل «جمال خاشقجی» هم از سناریوی مشاجره منتهی به قتل استفاده کرده بود.

میدل ایست نیوز: گزارش رسمی حکومت عربستان درباره قتل «عبدالعزیز الفغم المطیری»، محافظ شخصی پادشاه عربستان، همچنان مردم این کشور را متقاعد نکرده است.

سخنگوی پلیس مکه دیروز اعلام کرد که علت مرگ عبدالعزیز الفغم المطیری آن بوده که به وی در منزل یکی از دوستانش تیراندازی شده است.

پلیس مکه اظهار داشته که الفغم در منزل یکی از دوستانش بوده که نفر سومی وارد شده و پس از بحثی با الفغم از منزل خارج شده و بعد با یک تفنگ به خانه برگشته و به افراد حاضر تیراندازی کرده است.

براساس اظهارات پلیس مکه، فرد مجرم پس از حضور پلیس نیز حاضر به تسلیم نشده و به دست نیروهای پلیس کشته شده است.

در این حادثه دو نفر از حاضران در خانه و 5 نیروی پلیس مجروح شده اند.

اما بسیاری این روایت را زیر سؤال برده اند. از جمله اینکه علت اختلاف چه بوده و چگونه ممکن است محافظ شخصی پادشاه عربستان که اجازه حمل سلاح دارد نتوانسته باشد از خود دفاع کند.

«عبدالرحمن المطیری»، از مخالفان دولت عربستان که ساکن امریکاست، گفت که قتل الفغم نتیجه یک توطئه سیاسی بوده است. او افزود که در ماجرای قتل «جمال الخاشقجی» هم در آغاز گفتند که علت مرگ وی مشاجره ای بوده که به قتل وی انجامیده است.

المطیری تأکید کرد: «هرکس فکر کند حکومت عربستان دست به چنین کارهایی نمی زند دیوانه است».

یک مقام بلندپایه در نیروهای اپوزیسیون عربستان در لندن نیز گفت که در روایت پلیس عربستان پرسش های بسیاری بی پاسخ مانده است.

او افزود که در هر حال کسی شواهدی در دست ندارد که روایت دیگری را نشان دهد، اما «در پاسخ به این پرسش که آیا دولت عربستان دست به چنین حماقتی می زند، باید گفت که بله، قبلا زده و باز هم خواهد زد».

منابع آگاه همچنین خبر دادند که هیئتی از قبیله «المطیر» به زودی به دیدار ملک «سلمان بن عبدالعزیز» خواهد رفت و از او خواهد خواست که نتایج تحقیقات نهایی درباره این حادثه را با آنها در میان بگذارد.

همزمان «مجتهد»، کاربر توئیتر که گفته می شود روابط نزدیکی با دربار عربستان دارد با انتشار چند توئیت تأکید کرد که در لحظه حادثه الفغم در کاخ سلطنتی عربستان بوده است و افزود که «محمد بن سلمان» الفغم را از محافظان قدیم کاخ می داند که تابع شخص وی نیستند و بارهای بن سلمان خواستار کنار گذاشتن وی شده است.

او همچنین در توئیت دیگری نوشت که الفغم و کسی که از وی به عنوان قاتل یاد شده همزمان به دست گروه دیگری در کاخ سلطنتی کشته شده اند و ادامه داد که قرار نبوده آنها کشته شوند بلکه ناخواسته در عملیات «اجرای دستور ناگهانی محمد بن سلمان» کشته شده اند.

وی افزود که درباره دستور ناگهانی بعدتر توضیحات بیشتری منتشر خواهد کرد.

الفغم (زاده 1971) مانند پدرش محافظ پادشاه سابق عربستان، «ملک عبدالله بن عبدالعزیز» و محافظ شخصی پادشاه کنونی عربستان بود.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا