فعالیت کنسولگری عراق در مشهد به تعلیق در آمد

در پی انتشار سندی مبنی بر ضرب و شتم و بازداشت دو دیپلمات عراقی در مشهد، وزارت امور خارجه عراق فعالیت کنسولگری این کشور در مشهد را موقتا تعلیق کرد.

میدل ایست نیوز: در پی انتشار سندی مبنی بر ضرب و شتم و بازداشت دو دیپلمات عراقی در مشهد، وزارت امور خارجه عراق اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور دستور تعلیق فعالیت کنسولگری عراق در مشهد را صادر کرده است.

براساس بیانیه رسمی «احمد الصحاف»، سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «محمدعلی الحکیم» دستور داده که فعالیت کنسولگری عراق در مشهد به تعلیق درآید.

همزمان رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق تأکید کرد که این تعلیق تا زمانی که دولت ایران رسما از این اقدام عذرخواهی کند ادامه خواهد داشت.

رسانه های عراقی سندی از کنسولگری عراق در مشهد منتشر کرده اند که نشان می دهد مقامات امنیتی ایران به دو دیپلمات عراقی حمله و پس از ضرب و شتم آنان در خیابان، آنها را به مدت دو روز بازداشت کرده اند.

براساس این سند که گزارش محرمانه ماجرا به دفتر وزیر امور خارجه عراق است، این دو دیپلمات به عنوان نیروی فوق العاده به مشهد رفته بودند.

در این سند آمده که نیروهای امنیتی ایران در مشهد این دو کارمند را در خیابان گرفته و مورد ضرب و شتم قرار داده و سپس بازداشت کرده اند و پس از پیگیری های کنسولگری عراق در مشهد و ابلاغ طرف ایرانی به اینکه این دو کارمند در مأموریت خارجی هستند و از مصونیت دیپلماتیک برخوردارند، مقامات ایرانی به بازداشت این دو فرد ادامه داده اند.

این سند درباره علت بازداشت این افراد و اتهام احتمالی آنان توضیحی نداده است.

در این سند آمده که بازداشت افراد در 28 سپتامبر (شنبه) رخ داده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن