پومپئو: ناقضان حقوق بشر در خشونت های اخیر عراق باید پاسخگو باشند

وزارت امور خارجه امریکا با صدور بیانیه ای تأکید کرد که «مایک پومپئو» در تماس تلفنی با «عادل عبدالمهدی» بر لزوم پاسخگویی ناقضان حقوق بشر درجریان خشونت ها تأکید کرده است.

میدل ایست نیوز: وزیر خارجه ایالات متحده در تماس تلفنی با نخست‌وزیر عراق ضمن محکوم کردن خشونت‌های روزهای گذشته در عراق، خواستار آن شده که دولت بغداد «حداکثر خویشتن‌داری» را از خود نشان دهد.

در بیانیه مطبوعاتی وزارت خارجه ایالات متحده که سه شنبه (8 اکتبر) منتشر شده آمده‌است که «مایک پومپئو» در جریان گفت‌وگو با «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر عراق، بر لزوم پاسخگویی افراد «ناقض حقوق بشر» در جریان خشونت‌ها، تاکید کرده‌است.

آقای پومپئو افزوده است که راهپیمایی و اعتراضات مسالمت‌آمیز شهروندان، «عنصر بنیادین هر دمکراسی‌ است» و «خشونت در جریان تظاهرات جایی ندارد، چه از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته باشد، چه از سوی معترضان».

وزیر خارجه ایالات متحده ضمن ابراز تاسف از جان‌باختن شماری از شهروندان عراقی طی چند روز گذشته، از دولت عراق خواسته است «حداکثر خویشتن‌داری» را از خود نشان دهد.

مایک پومپئو، بر تعهد واشنگتن در قبال عراقی «قوی، مستقل و مرفه» تاکید کرده و از نخست‌وزیر عراق خواسته با انجام اصلاحات و مقابله با فساد، برای نشان دادن توجه به خواسته‌های معترضان، گام‌هایی فوری بردارد.

این بیانیه افزوده که این تماس تلفنی در روزهای اخیر انجام شده است.

دفتر نخست وزیر عراق روز دوشنبه از تماس تلفنی وزیر خارجه امریکا به عادل عبدالمهدی خبر داده بود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
وزارت خارجه امریکا
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن