امضای توافق نامه سه ساله نفت در برابر توسعه میان عراق و نروژ

نخست وزیر عراق سفر نخست وزیر نروژ به عراق را بسیار مهم و عامل ایجاد نیروی تازه ای در مسیر گسترش روابط دو کشور دانست.

میدل ایست نیوز: «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر عراق، در دیدار با «ارنا سولبرگ»، نخست وزیر نروژ از وی خواست که اتحادیه اروپا را در جریان نقش عراق در منطقه قرار دهد.

براساس بیانیه رسمی دفتر نخست وزیر عراق، وی در دیدار با همتای نروژی اش که صبح امروز وارد بغداد شد روابط دوجانبه و راه های گسترش آن و عرصه های استفاده از تجربه نروژ در بازسازی و همکاری در عرصه مبارزه با تروریسم را بررسی کرد.

در این بیانیه آمده که عبدالمهدی در این دیدار تأکید کرد که نروژ تجربه موفقی در مدیریت صندوق های جوانان و بازنشستگان دارد و شرکت های نروژی با کیفیت بالایی که دارند می توانند کمک های بسیاری به بازسازی عراق کنند.

او همچنین از امکان کمک گرفتن از تجارب نروژ در مسائل اجتماعی و بهبود وضعیت زنان و کودکان سخن گفت و افزود که این سفر اهمیت بسیاری دارد و نیروی تازه ای به روابط دو کشور بخشیده است.

عبدالمهدی تصریح کرد که این روابط می تواند به سمت روابطی راهبردی با ابعاد اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و مبارزه با فساد پیش رود و افزود که در این سفر توافق نامه اصولی نفت در برابر توسعه را با نروژ امضا کرده است.

او گفت که در مذاکراتش با همتای نروژی بر اهمیت حفظ امنیت منطقه و تلاش برای تثبیت صلح و امنیت تأکید کرده و از نروژ خواست که نقش مهم عراق در منطقه را به اتحادیه اروپا اطلاع دهد و از تلاش های عراق برای ثبات منطقه و جهان حمایت کند  به خصوص که عراق با ایجاد صلح در منطقه و جهان از بار پناهندگان در اروپا کاسته است.

سولبرگ نیز در این دیدار تأکید کرد که این اولین سفر وی به عراق است و از استقبال گرم مقامات عراقی قدردانی کرد.

او بر اهمیت حاکمیت ارضی عراق تأکید کرد و گفت که نروژ به شراکت خود با عراق در تحکیم ثبات در این کشور و حمایت از دولت عراق در مبارزه با تروریسم و آموزش نیروهای عراق و بازسازی کشور ادامه خواهد داد.

نخست وزیر نروژ از حمایت عراق از صندوق بازیابی ثبات در دفتر توسعه سازمان ملل قدردانی کرد و گفت که امضای توافق نامه با عراق آغاز مرحله مهم سه ساله ای برای کمک نروژ به توسعه عراق است که به روند اصلاحات در این کشور کمک شایانی خواهد کرد.

نخست وزیر نروژ در سفر خود به عراق با «برهم صالح» رئیس جمهور عراق، و «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق، دیدار کرد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا