توافق احزاب سیاسی لبنان بر نخست وزیر جدید

وبسایت «المستقبل» از خبر داد که در ملاقات «سعد الحریری» با نمایندگان حزب الله و امل برسر نخست وزیری «محمد الصفدی» توافق شده است.

میدل ایست نیوز: احزاب اصلی لبنان بر سر نامزد تصدی نخست وزیر این کشور به توافق رسیده‌اند.

به گزارش منابع خبری لبنان، شامگاه گذشته «سعد الحریری»، سرپرست نخست وزیری و رهبر حزب جریان المستقبل، متنفذترین حزب سنی‌های لبنان، و دو حزب شیعه امل و حزب‌الله توافق کردند که از نامزدی «محمد الصفدی» به عنوان نخست وزیر جدید حمایت کنند.

وبسایت المستقبل، وابسته به سعد الحریری، گفته است که توافق بر سر نخست وزیری الصفدی در ملاقات سعد الحریری با «علی حسن خلیل»، نماینده جنبش امل، و «حسین الخلیل»، نماینده حزب‌الله لبنان به دست آمد. براساس این گزارش، حزب جریان ملی آزاد، از احزاب عمده مسیحی لبنان نیز از این پیشنهاد حمایت کرده است.

طبق قانون اساسی لبنان، رئیس جمهوری باید از مسیحیان، نخست وزیر از مسلمانان سنی و رئیس مجلس از مسلمانان شیعه باشند. نخست وزیر توسط رئیس جمهوری مامور تشکیل کابینه می‌شود و باید رای اعتماد مجلس را به دست آورد.

هنوز منابع رسمی این احزاب در مورد توافق بر سر نامزدی محمد الصفدی اظهار نظری نکرده‌اند.

محمد الصفدی، بازرگان و از سیاستمداران سنی لبنان است، هفتاد و پنج سال دارد و در دولت‌های قبلی لبنان، سمت‌های وزیر اقتصاد و وزیر دارایی و تجارت را برعهده داشته است. او نماینده پارلمان لبنان است.

سعد الحریری که از حدود سه سال پیش سمت نخست وزیری را در دست داشت روز ۲۹ اکتبر اعلام کرد که قادر به ادامه خدمت نیست و از سمت خود کناره گرفت. با کناره‌گیری حریری، کابینه ائتلافی او نیز سقوط کرد اما «میشل عون»، رئیس جمهوری، از وی خواست تا زمان تشکیل دولت جدید کفالت نخست وزیری را برعهده داشته باشد.

منابع خبری از اختلاف جریان الحریری با حزب الله و امل و نیز گروه وابسته به رئیس جمهور لبنان برسر تشکیل دولت تکنوکرات خبر داده بود. به گفته این منابع، جریان الحریری خواستار تشکیل دولت کاملا تکنوکرات و غیر جناحی است، اما گروه های دیگری خواستار تشکیل دولت تکنوکرات سیاسی هستند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
بی بی سی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا