بغداد در اعتصاب سراسری

مردم شهر بغداد و شماری از استان‌های مرکزی و جنوبی عراق امروز در پاسخ به درخواست‌های تظاهرات‌کنندگان در میدان التحریر و فعالان شبکه‌های اجتماعی، شاهد اعتصاب‌های شبه سراسری هستند.

میدل ایست نیوز: مردم شهر بغداد و شماری از استان‌های مرکزی و جنوبی عراق امروز در پاسخ به درخواست‌های تظاهرات‌کنندگان در میدان التحریر و فعالان شبکه‌های اجتماعی، شاهد اعتصاب‌های شبه سراسری هستند.

درخواست‌ها برای برگزاری اعتصاب در شهرهای عراق تحولی جدید در روند اعتراضات مردمی که تقریبا از یک ماه پیش آغاز شده است، به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، اغلب ادارات دولتی در بغداد به جز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شاهد بروز اعتصاب بودند و دانش‌آموزان و دانشجویان نیز از صبح امروز با ترک مراکز آموزشی و با لباس‌های خاص خود در میادین اعتراضات و تحصن شرکت کردند.

در همین رابطه، یکی از شرکت‌کنندگان در تظاهرات میدان التحریر بغداد که نخواست نامش فاش شود، در گفت‌وگو با اسپوتنیک تصریح کرد: «میدان التحریر امروز شاهد حضور هزاران دانش‌آموز و دانشجو بود که لباس‌های سفید به تن داشتند.»

اعتصاب دانش‌آموزان و دانشجویان استان‌های مرکزی و جنوبی عراق در حالی انجام می شود که وزارت آموزش و پرورش و وزارت آموزش عالی پیشتر با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده بودند امروز یکشنبه، فعالیت مراکز آموزشی دایر خواهد بود و دانشجویان و دانش‌آموزان لازم است در کلاس‌های درس حضور پیدا کنند.

اوضاع در استان‌های مرکزی و جنوبی عراق نیز تفاوت چندانی با بغداد ندارد و اکثر ادارات دولتی، دانشگاه‌ها و مدارس شاهد اعتصاب تقریبا سراسری همراه با قطع راه‌ها از سوی معترضان هستند.

سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر انتقادات از دولت عبدالمهدی را تند و تیزتر کرده، پیشتر از کارمندان دولتی خواسته بود در هماهنگی با تظاهرات‌کنندگان، دست به اعتصاب و لو یک روزه بزنند.

انتقادهای صدر از دولت کنونی در حالی انجام می شود، که وی به همراه هادی العامری رهبر ائتلاف الفتح نقش بسزایی در تشکیل دولت عبدالمهدی داشته اند و بیشترین سهم را از دولت وی به خود اختصاص داده است.

صدر همچنین با حرکت در مسیر مغایر با رهنمودهای مرجعیت عالیقدر تشیع که خواستار انجام اصلاحات واقعی شده و مستقیما سخنی درباره برکناری دولت کنونی به زبان نیاورده است، خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام تحت نظارت سازمان ملل شده است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا