تنش در ادلب و شرق فرات، اختلافات روسیه و ترکیه شدید می شود

تنش نظامی در شمال غرب سوریه از بمباران هوایی جنگنده های روسیه به پیشرفت زمینی نیروهای وابسته به دولت سوریه در عمق استان ادلب رسیده است.

میدل ایست نیوز: تنش نظامی در شمال غرب سوریه از بمباران هوایی جنگنده های روسیه به پیشرفت زمینی نیروهای وابسته به دولت سوریه در عمق استان ادلب رسیده است.

روشن است که این نیروها می کوشند که به سمت شهر «معرة النعمان»، بزرگترین شهر حومه جنوبی استان ادلب، پیش روند. چیزی که عملا به معنای پایان آتش بسی است که مسکو در ماه اوت گذشته در این منطقه اعلام کرده بود.

نیروهای سوریه ای با پوشش هوایی روسیه در حال پیش روی هستند، یعنی که این پیش روی ها با چراغ سبز مسکو انجام شده است.

همزمان یک مقام امنیتی ترکیه ای به «رویترز» گفت که ترکیه کاملا خود را به توافقاتش با روسیه و ایالات متحده درباره شمال شرق سوریه متعهد می داند و عملیات نظامی خود را در آنجا ازسر نخواهد گرفت.

جالب توجه است که تلاش سوریه برای پیش روی به سمت معرة النعمان با آغاز دور دوم مذاکرات کمیته تدوین قانون اساسی سوریه در ژنو همراه شده است.

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) روز دوشنبه (25 نوامبر) اعلام کرد که نیروهای این کشور روستاهای ضهرة الزرزور، الصیر، ام الخلاخیل، در جنوب شرقی ادلب را گرفته و خسارت های شدیدی به مخالفان زده است.

دیده بان حقوق بشر سوریه نیز خبر داد که بمباران هوایی در استان ادلب ازسر گرفته شده و جنگنده های روسیه چند روستا در حومه جنوبی ادلب را بمباران کرده اند. براساس این گزارش، این حملات زیرساخت های حیاتی این مناطق، ازجمله بیمارستان ها و مدارس، را هدف قرار داده است.

در شرق فرات هم به نظر می آید که ترکیه و روسیه نتوانسته اند اختلافاتشان درباره سرنوشت روستای عین عیسی در حاشیه شمالی رقه را برطرف کنند. نیروهای «ارتش ملی سوریه» که مخالف دولت و وابسته به ترکیه است خود را آماده دور تازه ای از درگیری ها می کنند.

منابع محلی خبر داده اند این نیروها در حال تدارک قوای خود در نزدیکی اردوگاه روستای عین عیسی هستند. در روزهای گذشته این منطقه شاهد درگیری نیروهای دموکراتیک سوریه با نیروهای ارتش ملی سوریه بوده است که نیروهای ترکیه و روسیه مانع از گسترش آن شده اند.

نیروهای قسد، در مسئول دانستن نیروهای روسیه در درگیری ها در شرق فرات پرده پوشی نکرده و این نیروها را به چشم پوشی از حملات نیروهای وابسته به ترکیه به منطقه عین عیسی و سکوت دربرابر آن و خودداری از جلوگیری از آن متهم کرده اند.

تنش نظامی میان نیروهای دموکراتیک سوریه و ارتش ملی سوریه به حاشیه شمالی حلب در غرب فرات نیز کشیده شده است و محورهای حربل و تل مالد در حومه حلب شاهد تنش شدید بوده است.

صفحه ویژه جام جهانی قطر جام جهانی
منبع
العربی الجدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا