سید مقتدی صدر: نخست وزیر جدید با همه پرسی انتخاب شود/ کشورهای دوست و غیر دوست به ملت عراق فرصت تعیین سرنوشت دهند

او پیام خود را با شکر خدا و تشکر از «انقلابیان و مرجعیت و هر کسی که حمایت کرد» آغاز کرد و گفت «شکر خدا رئیس دولت استعفا داد و این اولین ثمره انقلاب و نه آخرین آن بود».

میدل ایست نیوز: «سید مقتدی صدر»، رهبر جریان صدر عراق، با انتشار بیانیه‌ای نسبت به استعفای نخست وزیر عراق واکنش نشان داد.

او پیام خود را با شکر خدا و تشکر از «انقلابیان و مرجعیت و هر کسی که حمایت کرد» آغاز کرد و گفت «شکر خدا رئیس دولت استعفا داد و این اولین ثمره انقلاب و نه آخرین آن بود».

صدر گفت که استعفای نخست وزیر به معنای پایان فساد نیست و برای همین پیشنهاد کرد که نخست وزیر جدید با «همه پرسی عمومی بر پنج نامزد و نهادن صندوق‌های رأی در میدان‌های اعتراض‌ها» انتخاب شود.

او همچنین بر ضرورت تشکیل شورای مبارزه با فساد متشکل از قضات شایسته پاکدست و شجاع برای برخورد با مفسدان تأکید کرد.

علاوه بر این، وی خواستار آن شد که کابینه جدید به دور از همه احزاب و تشکل‌ها و شبه‌نظامی‌ها و به دور از سهمیه‌بندی فرقه‌ای و حزبی و قومی و گروهی تشکیل شود.

صدر همچنین خواستار تقویت نقش دستگاه قضایی و دور شدن از مجادلات پارلمانی «که برخی اعضای آن نیز در فساد دست کمی ندارند» شد و به «کسانی که در مجلس با ما همدل اند» توصیه کرد که در روند تشکیل دولت جز با دادن رأی براساس جمع‌بندی شخصی و در نظر گرفتن نظر ملت عمل نکنند.

صدر در ادامه خواستار ادامه تظاهرات مسالمت‌آمیز و خودداری از عقب‌نشینی و برخورد قاطع با همه کسانی شد که در میان تظاهرات‌کنندگان یا دربرابر آنها از خشونت استفاده می‌کنند.

وی همچنین از «کشورهای دوست و غیر آنان» خواهش کرد که به ملت عراق فرصت تعیین سرنوشتشان را بدهند.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا