نخست وزیر کویت: نشست آتی شورای همکاری خلیج «ایستگاه مهمی در روند صلح میان اعضا» خواهد بود

نخست‌وزیر کویت خبر داد که اجلاس سران شورای همکاری خلیج دهم دسامبر امسال با میزبانی عربستان سعودی در ریاض برگزار خواهد شد.

میدل ایست نیوز: «صباح الخالد الحمد الصباح»، نخست‌وزیر کویت طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفت که اجلاس سران شورای همکاری خلیج دهم دسامبر امسال با میزبانی عربستان سعودی در ریاض برگزار خواهد شد.

او برگزاری این نشست را «ایستگاهی بسیار مهم در روند صلح میان کشورهای خلیج» دانست.

وی گفت که برخی اقدامات در مورد سازش در خلیج با تلاش شیخ صباح آل احمد جابر الصباح امیر کویت انجام شد، بیست و چهارمین دوره جام ملل خلیج در قطر و اجلاس شورای همکاری خلیج که در ریاض پایتخت عربستان سعودی برگزار می شود از جمله این اقدامات هستند.

روز پنجشنبه دو منبع بلندپایه به «رویترز» خبر دادند که «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی»، وزیر امور خارجه قطر، در سفری اعلام نشده به ریاض رفته است.

یکی از این دو منبع تأکید کرده که وزیر خارجه قطر در سفر به ریاض که ماه گذشته انجام شده با مقامات بلندپایه عربستانی دیدار کرده است.

عربستان و امارات و بحرین در ژوئن 2017 همه روابط سیاسی و اقتصادی خود را با قطر قطع و این کشور را تحریم کردند. از آن زمان کویت و ایالات متحده تلاش های بسیاری برای حل این اختلافات انجام داده اند.

کشورهای تحریم کننده از قطر خواستند که به 13 مطالبه آنان که ازجمله تعطیل کردن شبکه الجزیره و بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر و محدود کردن روابط با ایران و قطع روابط با اخوان المسلمین مربوط می شد عمل کند.

الصباح در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به طرح ایران برای تأمین تنگه هرمز افزود: ایران برای قبول طرح صلح تنگه هرمز باید روابط خود با کشورها را عادی کند و موفقیت این طرح در گروی فراهم شدن شرایط مناسب است. امیدواریم تصمیماتی سازنده برای تقویت همبستگی، همکاری و روابط بین کشورهای عضو اتخاذ شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
منبع
العربی الجدید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن