درس‌هایی که نخست‌وزیر آینده عراق باید از اقدامات عبدالمهدی بگیرد

«نور ایوب» نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی لبنانی در یادداشتی به بررسی وضعیت ‌پیش‌رو نخست وزیر آینده عراق و اقدامات لازم الاجرای وی برای موفقیت در عملکرد خود پرداخته است.

میدل ایست نیوز: «نور ایوب»، نویسنده و تحلیلگر امور سیاسی لبنانی در یادداشتی به بررسی وضعیت ‌پیش‌رو نخست وزیر آینده عراق و اقدامات لازم الاجرای وی برای موفقیت در عملکرد خود پرداخته است.
وی می نویسد:

نخست وزیر آینده عراق کیست؟ آیا رایزنی‌ها و گفت‌وگوها بر سر گزینه مشخصی به نتیجه رسیده است؟ اطلاعات موجود نشان می دهد که تاکنون رایزنی‌ها هیچ دستاورد ملموسی نداشته است و بیشتر به دور باطلی می ماند که گروه‌های سیاسی در آن گرفتار آمده اند. این گروه‌ها و مشخصا احزاب شیعی از ورود به خلأ سیاسی و خارج شدن منصب نخست وزیری از چنگ‌شان نگران هستند، از این رو تمام تلاش‌ خود را بکار خواهند بست تا جایگزین عبدالمهدی را حتی در لحظه پایانی هم شده، معرفی کنند، جایگزینی که انتظار می رود خارج از پیش‌بینی‌های مطرح شده باشد.

در همین ارتباط، همزمان با تظاهرات امروز بغداد که تحت عنوان تایید رهنمودهای مرجعیت عالی دینی برگزار خواهد شد، این خوش‌بینی و نگاه مثبت بر «بیت شیعی » به خاطر این تحرکات مسالمت‌آمیز مخالف با اقدامات خرابکارانه حاکم شده است و امید می رود منجر به کاهش التهاب موجود در جامعه شود، به ویژه آنکه گروهی از فعالان هم برای برگزاری تظاهرات در دهم ماه کنونی فراخوان داده اند، فرخوانی که مقامات امنیتی عراق به دیده شک و تردید بدان نگاه می کنند.

در این میان، محافل سیاسی عراقی چشم به خطبه‌های امروز مرجعیت دینی دوخته‌اند، خطبه‌هایی که احتمالا علاوه بر محکوم کردن اقدامات خرابکارانه تظاهرات‌کنندگان نفوذی، به بیان ویژگی‌های نخست وزیر آتی و سازوکار مورد نظر برای انتخاب آن خواهد پرداخت.

انتظار می رود نخست وزیر آینده به عنوان پلی ارتباطی میان گروه‌های سیاسی عراقی عمل کند و بین روند سیاسی و میدان‌ اعتراضات نوعی هماهنگی ایجاد کند تا دوباره زمام امور از دست دولت خارج نشود.

همچنین نخست وزیر آتی عراق باید به حفظ توازن میان طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی همت گمارد و عراق را از تبدیل شدن به عرصه‌ای برای تقابل موجود در منطقه دور سازد، وی باید از تجربه عبدالمهدی استفاده کرده و بداند چگونه با افکار عمومی ارتباط و تعامل برقرار کند و سریع پیام‌های «نجف» را دریافت کرده و در چارچوب آن فعالیت کند.

نخست وزیر آینده عراق بسیار محتاطانه عمل خواهد کرد به ویژه آنکه، وی با پرونده‌های دردسرساز فساد رو به روست و مردم خشمگین منتظر اقدامات نخست وزیر در چگونگی برخورد با این پرونده‌ها هستند، با این وجود یک سال برای تحقق همه آرزوهای مردم عراق کافی نخواهد بود اما در این یک سال شاید بتواند با کمترین خسارت ممکن، عراق را از بحران کنونی خارج کرد و راه را برای دگردیسی سیاسی که کشور منتظر آن است، هموار سازد.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram
منبع
الاخبار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا