علاوی: رئیس جمهور برای تشکیل دولت موقت با احزابی که در سرکوب دست نداشته اند وارد مذاکره شود

علاوی تأکید کرد که رئیس جمهور در مقام حامی قانون اساسی باید به اقدامات فوری برای خروج از بحران دست زند.

میدل ایست نیوز: «ایاد علاوی»، رئیس المنبر العراقی، با انتشار بیانیه ای از «برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق خواست که هرچه سریع تر گفت وگو با نمایندگان تشکل های سیاسی جهت خروج کشور از وضعیت بحرانی را آغاز کند.

علاوی در این بیانیه که امروز (یکشنبه 8 دسامبر) منتشر شده تأکید کرد که در این شرایط حساس و پرمخاطره از رئیس جمهور می خواهیم که گفت وگویی فراگیر با نمایندگان تشکل هایی که در سرکوب مردم نقش نداشته اند و پیش تر در مبارزه با دیکتاتوری سهیم بودند و تظاهرات کنندگان مسالمت آمیز و اتحادیه ها و اصناف آغاز کند تا بتوان بر سر قانون انتخابات و نخست وزیر و نقش و مسئولیت های دولت موقت و برخورد با عاملان کشتار دسته جمعی تظاهرات کنندگان توافق کرد.

علاوی تأکید کرد که این گفت وگو می توان گامی در مسیر نجات کشور از وضعیت کنونی باشد و افزود که رئیس جمهور در مقام نماینده حاکمیت کشور و حامی قانون اساسی باید به اقدامات فوری برای خروج از بحران دست زند و با تصحیح روند سیاسی و حل انحرافات سال های گذشته یکپارچگی ملی و حاکمیت عراق در تصمیم گیری را تحکیم کند.

همزمان 20 نماینده مجلس عراق در دیدار با رئیس جمهور این کشور بیانیه امضاشده توسط 120 نماینده مجلس را که در آن شرط های انتخاب نخست وزیر جدید مطرح شده ارائه کردند.

«یونادم کنا» گفت که این شرط ها متناسب با مطالبات تظاهرات کنندگان تعیین شده و شامل نداشتن تابعیت غیر عراقی، جوان و پاکدست بودن نخست وزیر جدید می شود.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن