الاخبار: مطرح شدن نام «فالح الفیاض» در برابر «عبدالوهاب الساعدی» برای تصدی نخست وزیری عراق

منابع آگاه از جزئیات جدیدی درخصوص تحرکات سیاسی گروه‌های عراقی برای انتخاب جایگزین «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی عراق پرده برداشتند.

میدل ایست نیوز: منابع آگاه از جزئیات جدیدی درخصوص تحرکات سیاسی گروه‌های عراقی برای انتخاب جایگزین «عادل عبدالمهدی»، نخست وزیر مستعفی عراق پرده برداشتند.

به گزارش روزنامه الاخبار، ائتلاف الفتح و جریان حکمت ملی به دنبال نامزدی «ابراهیم بحر العلوم» هستند، این در حالی است که ائتلاف دولت قانون بیشتر به معرفی «قصی السهیل» به عنوان نامزدی مستقل در کنار «محمد شیاع السودانی» تمایل دارد.

الاخبار افزود: در همین راستا، «فالح الفیاض»، مشاور امنیت ملی عراق و رئیس سازمان الحشد الشعبی نیز به عنوان رقیب «عبدالوهاب الساعدی» برای تصدی منصب نخست وزیری مطرح شده است، فراکسیون وابسته به النجیفی و علاوی و برخی از گروه‌های سیاسی پیشنهاد نامزدی الساعدی را پیش کشیده اند اما با وتوی احزاب کُرد مواجه شده اند که با کاندیداتوری هر شخصی با سابقه نظامی‌گری مخالفند.

روزنامه الاخبار در پایان، اسامی برخی افراد مستقل را برای تصدی نخست وزیری عراق ذکر کرده است، که عبارت‌اند از «صالح الحسناوی» وزیر بهداشت، «علی الشکری» وزیر برنامه‌ریزی و «سلام المالکی» وزیر حمل و نقل عراق.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق پیشتر در پی تداوم و تشدید اعتراضات مردمی و پیرو بیانیه مرجعیت عالی دینی استعفای خود را به پارلمان عراق تحویل داد.

بر اساس قانون اساسی عراق، فراکسیون اکثریت پارلمان که بیشترین کرسی‌ را در اختیار دارد، باید نامزد نخست وزیری را به رئیس جمهوری عراق معرفی کند، اما در انتخابات پارلمانی سال 2018 به علت مشخص نشدن فراکسیون اکثریت، عبدالمهدی با توافق گروه‌های سیاسی به قدرت رسید و اکنون با کناره‌گیری وی، دوباره بحث و جدل‌ها درخصوص اینکه کدام گروه سیاسی، فراکسیون اکثریت است، تشدید شده است.

کانال تلگرام میدل ایست نیوز telegram
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن