نامه رسمی نائب رئیس مجلس: رئیس جمهور می تواند بدون در نظر گرفتن بزرگ ترین فراکسیون هرکسی را که صلاح می داند برای نخست وزیری انتخاب کند + سند

«حسن الکعبی»، نایب رئیس مجلس عراق، طی نامه ای رسمی به رئیس جمهور کشور درباره استعلام وضعیت فراکسیون اکثریت پاسخ داده است.

میدل ایست نیوز: رسانه های عراقی سندی را منتشر کردند که نشان می دهد «حسن الکعبی»، نایب رئیس مجلس عراق، طی نامه ای رسمی به تاریخ 23 دسامبر (دیروز) به رئیس جمهور کشور درباره استعلام وضعیت فراکسیون اکثریت پاسخ داده است.

در این سند آمده که «در راستای اعلام نظر درباره بزرگ ترین فراکسیون مجلس، لازم است اعلام کنیم که از آنجا که پیش از این آقای عادل عبدالمهدی ازطرف بزرگ ترین تشکل سیاسی تشکیل شده در اولین جلسه مجلس معرفی شده بود، و با توجه به استعفای نخست وزیر و پذیرش آن ازجانب مجلس لازم است که ریاست جمهوری براساس بند سوم ماده 76 قانون اساسی عمل کند و بدین ترتیب رئیس جمهوری می تواند بدون قید نظر بزرگ ترین فراکسیون هر کسی را که صلاح می داند برای ریاست هیئت دولت معرفی کند».

بند سوم ماده 76 قانون اساسی عراق درباره وضعیت نبود نخست وزیر است که برخی حقوق دانان آن را مربوط به حالت مرگ نخست وزیر دانسته بودند نه استعفای او، هرچند بسیاری از حقوق دانان تأکید کرده بودند که با توجه به سکوت قانون درباره وضعیت استعفای نخست وزیر، رئیس جمهور می تواند براساس همین ماده عمل کند.

این نامه ساعاتی پیش (بعد از ظهر سه شنبه 24 دسامبر) در دیدار حسن الکعبی با رئیس جمهور عراق به وی تقدیم شده است.

این در حالی است که گفته می شود «محمد الحلبوسی»، رئیس مجلس عراق، با ارسال مجدد نامه معرفی ائتلاف بناء به عنوان بزرگ ترین فراکسیون که مربوط به نوامبر 2018 است، عملا ابهام در مفهوم بزرگ ترین فراکسیون را به حالت خود نگه داشته است.

ما را در تلگرام دنبال کنید telegram

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا